Zdravotná obuv: Na čo si dať pozor pri kúpe

Bolesti nôh, kurie oká, pľuzgiere, rozšírenie chodidla, zvýšenie priehlavku, deformácie prstov, halux a pod. Toto je len časť problémov, ktoré môžu byť spôsobené aj nesprávnym výberom obuvi. Mnohé z nich vás dovedú k ortopédovi, ktorý vám odporučí zdravotnú obuv.

Zdravotná obuv: Na čo si dať pozor pri kúpe

Zdravotná, tzv. ortopedická obuv má pomôcť vašim nohám, aby sa cítili pohodlne. Má zmierniť bolesť a ďalšie symptómy, ktoré našepkávajú, že niečo s vašimi chodidlami nie je v poriadku. Tu je na mieste otázka, ktorá zdravotná obuv je pre vás najlepšia? Neexistuje univerzálna odpoveď, no týchto zopár odporúčaní by vám s výberom mohlo pomôcť.

Prečo potrebujete zdravotnú obuv?

Ortopedické topánky sú špeciálne navrhnuté tak, aby boli širšie, tým poskytujú viac priestoru pre vaše prsty a päty. Zároveň správne podporujú klenbu chodidla. Tlmia nárazy, a tak zmierňujú dopad na vaše kĺby a väzy. Ortopedická obuv ponúka niekoľko výhod, ktoré pomáhajú udržať vaše nohy zdravé po dlhú dobu.

Zdravotná obuv:

  • podporuje správny prietok krvi;
  • je širšia a ponúka väčšiu podporu klenbe;
  • zmierňuje tlak na bolestivé chodidlá;
  • zmierňuje napätie v iných častiach tela, ktoré môžu byť ovplyvnené problémami s nohami, ako sú kolená, boky a chrbát;
  • môže pomôcť vyliečiť existujúce problémy s nohami a zabrániť ich zhoršeniu;
  • vyrobená je v rôznych štýloch a veľkostiach, z kvalitných materiálov, ktoré sú odolné a ponúkajú dlhú životnosť.

Ako si vybrať správnu zdravotnú obuv?

Existuje niekoľko kľúčových vecí, na ktoré by ste pri výbere mali myslieť. Poznáte vaše problémy s nohami a chodidlami? Ak napríklad trpíte bolesťami kolien alebo bedier, hľadajte topánky, ktoré poskytujú dostatočné odpruženie a podporu. Iné topánky potrebujete, ak máte vybočené palce alebo kladivkové prsty.

Zamyslite sa aj nad aktivitami, ktoré prevádzkujete na dennej báze. Chodíte do práce pešo? Behávate, cvičíte v posilňovni alebo chodíte často na turistiku? Zdravotná obuv by mala spĺňať podmienky pre rôzne aktivity, iba tak vám dokáže zabezpečiť optimálne pohodlie a výkon.

Aký máte typ nohy? Ten, kto má ploché nohy, potrebuje inú obuv ako ten s vysokým priehlavkom. Napovedať by vám mal aj typ vašej chôdze.

Samozrejme, určitú úlohu zohrajú vaše preferencie. Niekto dáva prednosť suchému zipsu, iný šnúrkam. Ortopedické topánky sú dostupné v rôznych štýloch a farbách, svoje „topky“ určite hravo nájdete. Nikdy však neklaďte dizajn nad pohodlie!

Vlastnosti ortopedických topánok

V čom sa líši zdravotná obuv od bežnej obuvi? A podľa čoho ich rozoznáte?

Podpora klenby

Vo vnútri topánok nájdete ortopedickú vložku, ktorá poskytuje tú správnu a dostatočnú podporu klenbe. Odstraňuje nadmernú pronáciu, čo je jedna z hlavných príčin bolesti chodidiel. Ortopedická vložka hrá tiež významnú úlohu pri zmierňovaní napätia v kĺboch, kolenách, bedrách a bedrovej chrbtici.

Rôzne šírky

Zdravotná obuv je vyrábaná v rôznych šírkach, aby vyhovovala rôznym typom chodidiel a rôznym ortopedickým problémom. Nájdete aj úzke topánky, ale aj extra široké. Samozrejmosťou je širšia špička, ktorý poskytuje väčší priestor pre prsty.

Extra hĺbka

Zdravotné topánky sú hlbšie ako bežná obuv. Zámer je, aby sa do nich zmestili ortopedické vložky, a hoci aj hrubšie ponožky, napríklad Termponožky Antipless.

Špeciálne podrážky

Odľahčené podrážky zmierňujú nárazy a dopady a uľahčujú pohyb chodidla pri chôdzi. Zvyšujú tiež ich stabilitu.

Elastický materiál

Elastický materiál použitý na zvršku topánky sa prirodzene rozťahuje, aby sa prispôsobil tvaru chodidla. Oceníte to aj vtedy, ak vaše nohy počas dňa opúchajú. Niektoré sa vyrábajú dokonca bez švov, čím sa eliminuje podráždenie chodidiel.

Ortho a pedic

Výraz „ortopedický“ pochádza z dvoch gréckych slov: ortho – správny a pedic – noha. Preto, ak chcete pre svoje nohy urobiť to najlepšie, zvážte kúpu zdravotnej obuvi. Ortopedické topánky sú vhodné tak pre dospelých, ako aj pre deti.

 

Do zdravotnej obuvi nezabudnite na zdravé ponožky.

A samozrejme nezabudnite do zdravotných topánok obuť si zdravé ponožky. V našej ponuke nájdete široký výber antibakteriálnych ponožiek rôzneho strihu. Vyberte si.

V ponuke máme 5 modelov ponožiek v piatich farbách a šiestich veľkostiach. Materiálové zloženie ponožiek je rovnaké, líšia sa jedine strihom. Ponožky MEDIC sú s jemným lemom - určené pre opuchnuté nohy. Kliknite na vybraný typ ponožiek, zvoľte si balenie a vyberte si požadovanú farbu a veľkosť.