Kurie oko: Čo to je, prečo vzniká a ako sa ho zbaviť?

Najčastejším kožným ochorením, ktoré postihuje najmä oblasť chodidiel, je kurie oko. Nejedná sa síce o závažné ochorenie, no predsalen dokáže značne znepríjemniť život, hlavne počas letných mesiacov, kedy nosíme otvorenú obuv a chceme, aby naše chodidlá vyzerali ako zo škatuľky. V tomto článku si povieme čo je kurie oko, prečo vzniká a ako sa ho môžeme jednoducho zbaviť.

Kurie oko: Čo to je, prečo vzniká a ako sa ho zbaviť?

Čo je kurie oko a ako vzniká?

Okrúhla stvrdnutá oblasť pripomínajúca mozoľ, ktorá sa nachádza na chodidle zospodu či medzi prstami, to je kurie oko. V strede tohto útvaru môžeme spozorovať jeho koreň v podobe malej čiernej bodky. Pri chôdzi je táto oblasť často bolestivá.

Kurie oko vzniká najčastejšie v mieste tlaku pri nevhodnej obuvi. Venujte preto zvýšenú pozornosť výberu kvalitnej a pohodlnej obuvi. Okrem kožných ochorení môže nevhodná obuv spôsobiť aj ďalšie nepríjemnosti, viac sa dočítate v našom predošlom článku.

Ako sa zbaviť kurieho oka?

V lekárni je možné dostať množstvo prípravkov, ktoré vás zbavia kurieho oka bez toho, aby ste museli navštíviť kožného lekára. Od náplastí cez roztoky až po gély, jednoducho si aplikujte liečivo na kurie oko a riadťe sa pokynmi v príbalovom letáku.

Pokiaľ sa však chcete kurieho oka zbaviť čo najrýchlejšie, existujú metódy, ktorými vás kožný lekár zbaví tohto nepríjemného votrelca raz dva. Jedná sa buď o chirurgické odstránenie skalpelom, laserom alebo vypálenie tekutým dusíkom. Tieto metódy sú avšak bolestivejšie v porovnaní s domácou liečbou, no zato sú vysoko účinné.

Kurie oko sa nikdy nesnažte vystrihnúť nožničkami! Mohli by ste si ublížiť, prípadne spôsobiť infekciu.

Čo na to naše staré mamy?

Ako na všetky zdravotné ťažkosti, aj na kurie oko naše staré mamy poznajú podomácky vyrobené liečivá. Azda najčastejšou babskou radou na odstránenie kurieho oka sú obklady s citrónovou šťavou alebo octom a cibuľou. Lúhujte cibuľu niekoľko hodín v octe alebo citrónovej šťave, do šťavy potom namočte vatový tampón a prilepte ho na kurie oko cez noc. Ak sa vám tento recept neosvedčí, vyskúšať môžete aj prikladanie banánovej šupky, cesnaku či natieranie propolisom.

Prevencia je základ

Nečakajte, kým sa kurie oko objaví aj na vašom chodidle. Ako sme už vyššie spomenuli, dbajte na dôkladný výber vhodnej obuvi. Noha by sa vám nemala trieť o stenu topánky, nemajte stlačené prsty v oblasti špičky a vyberajte si mäkkú obuv z kvalitnej kože či iných prírodných materiálov.

Nezabúdajte ani na pravidelné zastrihávanie nechtov, odstraňovanie odumretej kože na chodidlách či jej zmäkčovanie. Skvelým spôsobom ako zmäkčiť kožu na nohách sú hydratačné krémy či zábaly a kúpele, o ktorých sme písali aj v predošlom článku.