História použitia striebra v textíliách

Hoci sa používanie striebra v textíliách môže zdať ako najmodernejšia vychytávka, história jeho použitia v boji proti baktériám siaha stovky rokov dozadu. Jeho antibakteriálne vlastnosti boli známe už v starovekom Egypte niekoľko tisícročí pred naším letopočtom. Feničania a neskôr aj Gréci a Rimania z neho vyrábali nádoby na uskladňovanie vody, vína a octu, aby zabezpečili ich dlhšiu životnosť.

Využitie striebra v textíliách


Liečivé účinky striebra oceňoval aj sám Hippokrates. Ak sa pozrieme do menej dávnej minulosti, v devätnástom storočí americkí osadníci chránili mlieko pred pokazením striebornými dolármi. O storočie neskôr našlo striebro a jeho zlúčeniny uplatnenie aj na bojovom poli, kde pred infekciou zachránilo nejeden život. S vývojom vedy sa možnosti jeho aplikácie rozširujú.


Striebro je účinným bojovníkom proti baktériám, plesniam aj vírusom. Ako vlastne funguje? Pokiaľ ide o plesne a baktérie, ióny striebra sa viažu na ich DNA a zastavujú ďalší prenos genetickej informácie. Vírusom bráni naviazať sa na ďalšie zdravé bunky, čím bráni ich šíreniu alebo ho aspoň spomaľuje.


Ak je striebro používané nesprávne, môže spôsobovať nežiaduce účinky. Nebezpečná je najmä jeho kumulácia, ktorá sa prejavuje čiernym zafarbením. Najmodernejšie technológie si však s vedľajšími účinkami hravo poradia a my si môžeme užívať len jeho benefity.

Striebro sa často využíva pri ošetrovaní rán, vredov alebo preležanín ako krytie vo forme náplastí či obväzového materiálu. Udržiava ranu čistú, bráni infekcii a urýchľuje jej hojenie.


Jeho použitie sa však už dávno rozšírilo aj za hranice zdravotníckeho materiálu a stretávame sa s ním aj počas každodenného života.


Jedným z najnepríjemnejších ženských problémov sú vaginálne mykózy. Účinky striebra oceníte aj v prípade, že patríte práve k tej skupine žien, ktorú opakovane trápia. Spodná bielizeň s obsahom striebra urýchľuje liečbu a súčasne pomáha bojovať proti zápachu, ktorý je s mykózami spojený.


Okrem dámskych nohavičiek sa vlákna obohatené o striebro používajú aj na výrobu tielok, pančúch, ponožiek, plaviek a ďalších užitočných kúskov oblečenia. Okrem ich zdravotných účinkov oceníte aj skvelé termoregulačné a antistatické vlastnosti ako aj schopnosť odvádzať pot a minimalizovať nepohodlie. Strieborné textílie tiež môžu urýchľovať hojenie pooperačných či iných rán.


Účinky sa z materiálu nevytrácajú ani po opakovanom praní a pri správnej starostlivosti vám takto upravený kúsok oblečenia vydrží naozaj dlho.


Aj ponožky ANTIPLESS® s iónmi striebra boli vyvinuté na prevenciu a pomoc v boji proti najčastejším chorobám chodidiel. Aktívne striebro v nich ničí baktérie, urýchľuje regeneráciu a chráni chodidlá.


Ponožky sú vyrobené z kvalitnej bavlny a antibakteriálne upraveného polypropylénového vlákna, s certifikovanou úpravou SANITIZED® Ag. Ich jedinečné vlastnosti sú dosiahnuté práve vhodným pomerom týchto materiálov a premysleným spôsobom pletenia.


Vyskúšajte si ich aj Vy.

 

V ponuke päť modelov ponožiek

V ponuke máme už 5 modelov ponožiek v piatich farbách a šiestich veľkostiach. Materiálové zloženie ponožiek je rovnaké, líšia sa jedine strihom. Ponožky MEDIC sú s jemným lemom - určené pre opuchnuté nohy. Kliknite na vybraný typ ponožiek, zvoľte si balenie a vyberte si požadovanú farbu a veľkosť.