Opuchnuté nohy počas tehotenstva

Ak si nohy niekedy zaslúžia špeciálnu starostlivosť, rozhodne je to v tehotenstve. Každým týždňom by ste sa im mali venovať o trošku viac, nosia predsa nielen vás, ale aj (minimálne) jedného človiečika navyše.

 

 Opuchnuté nohy počas tehotenstva

 

V tele tehotnej ženy prebieha množstvo zmien a veľká časť z nich sa negatívne odráža práve na nohách a chodidlách. Výsledkom sú opuchy, s nimi spojené bolesti či vznik plochej nohy.

Opuchom sa vyhne máloktorá tehotná. Je pravda, že o trošku komplikovanejšie to môžu mať ženy, ktoré prežívajú vyššie štádium tehotenstva v teplejších mesiacoch, no problémy s edémami hlásia tri štvrtiny všetkých tehotných bez ohľadu na ročné obdobie. Niekedy však trpíte zbytočne.

 

Pri dodržiavaní niekoľkých zásad sa môžu opuchy stratiť alebo aspoň výrazne zmierniť aj bez návštevy lekára. S jeho kontaktovaním však neváhajte v prípade, že si všimnete nesymetrické opuchy dolných končatín alebo sa k nim pridá aj výrazný opuch rúk a tváre. Spozornieť by ste mali aj pri pridruženom vysokom krvnom tlaku, závratoch a nevoľnosti. 

 

Na opuchoch nôh v tehotenstve sa podieľa niekoľko faktorov. Telo zadržiava zvýšené množstvo tekutín, maternica sa zväčšuje, žily na nohách sa rozširujú, váha, a teda aj nároky na dolné končatiny rastú. Väčšinu z nich neovplyvníte, no môžete kontrolovať aspoň primerané zvyšovanie hmotnosti, aby ste nohy nezaťažovali viac, ako je nevyhnutné.

 

O väčšine domácich „liekov“ na opuchnuté nohy ste už zrejme počuli, nezaškodí však mať ich všetky pohromade, aby ste si mohli vždy vybrať ten, ktorý sa vám práve najviac hodí. Pri ceste do práce hromadnou dopravou v augustových horúčavách môžete na studenú sprchu zabudnúť, sú však triky, ktoré môžete vyskúšať aj tam.

 

Takže pekne po poriadku.

 

  1. Veľa vody – akokoľvek paradoxne to znie, viac vypitej vody neznamená viac vody zadržanej v tele. Čistú vodu občas doplňte o žihľavový čaj.

 

  1. Menej soli, menej cukru, menej kofeínu.

 

  1. Nohy hore! Vyššie ako srdce!

 

  1. Menej státia a sedenia, viac pohybu. Či už sa vyberiete na tehotenské cvičenie alebo si len doma prebehnete niekoľkominútovú zostavu, vaše nohy vám poďakujú. Skúste krúženie členkami, dopínanie špičiek, zatínanie prstov do „pästí“.

 

  1. Neseďte s prekríženými nohami.

 

  1. Krátka masáž chodidiel, ktorá rozprúdi krv. Nie je nutný profesionálny zásah, úplne stačia vaše ruky, ruky budúceho otecka alebo malá loptička.

 

  1. Pohodlné ponožky, ktoré vás nebudú tlačiť. Rovnako si dajte záležať aj na topánkach. Niekedy vám tie vaše obľúbené v tehotenstve jednoducho stačiť nebudú a budete sa musieť poobzerať po nových.

 

  1. Studená voda. Alebo ešte lepšie striedanie studenej a teplej – či už vo forme obkladov, sprchy alebo dvoch lavórov, do ktorých si nohy namáčate.

 

  1. Gél s gaštanovým výťažkom, obyčajná Alpa alebo mätový olej – pri unavených a ubolených nohách určite oceníte ich chladivý účinok.

  2. Spánok na ľavom boku.