Ako sa chrániť proti plesni nôh v škole a na internátoch?

Päťka nie je to najhoršie, čo si zo školy môžete priniesť. Niektoré školské a internátne priestory sú vyslovene rajom pre plesne. Ako sa chrániť, a čomu sa vyhýbať?

Ako sa chrániť proti plesni nôh v škole a na internátoch?

Vyučovanie pokračuje, a tisíce žiakov či študentov čaká (aspoň nateraz to tak vyzerá) každodenný niekoľkohodinový pobyt v škole.

Prezúvajte sa!

Hlavne u tých starších je nevyhnutné zdôrazniť dôležitosť prezúvania sa po príchode do školskej budovy. Ani zďaleka nejde len o uľahčenie práce upratovačiek, ktoré by inak museli niekoľkokrát za hodinu utierať mláky či iné nečistoty prinesené z vonkajšieho prostredia.

Ignorovaním výmeny obuvi si študenti koledujú nielen o pokarhanie od učiteľa, ale aj o nepríjemný zdravotný problém. Stráviť celé dopoludnie (a niekedy aj popoludnie) v uzavretej topánke, v ktorej do školy dorazili, je zaručený recept na plesňové ochorenie nôh a nechtov na nohách.

Rovnako zlé ako neprezúvať sa je ale aj prezúvanie sa do nevhodných prezuviek. Tenisky, uzavreté poltopánky, príliš tesné topánky aj akékoľvek topánky z umelých materiálov problémy s plesňami nevyriešia.

Je tiež dobré mať k dispozícii aj prezuvky na výmenu, aby mali čas vyschnúť. Pomôcť môže aj ošetrovanie obuvi prípravkami proti plesniam, ktoré si poradia aj s nežiaducim zápachom.

Telesná výchova a sprchy

Súčasťou rozvrhu väčšiny študentov je tiež telesná výchova. Na tú sa otvorené topánky nehodia, no aj uzatvorená obuv môže dýchať. Stačí zvoliť kvalitný materiál.

Okrem nevhodných topánok môže byť chyba v ich uskladňovaní. Hneď po hodine telesnej končia topánky najčastejšie vo vreckách či dokonca úplne nevetrateľných igelitových taškách, kde nemajú absolútne žiadnu šancu vyschnúť. Je pochopiteľné, že sa tak stávajú priam rajom pre plesne.

Hoci sú sprchy študentom k dispozícii, na mnohých školách už nie je ich používanie po každom športovom výkone samozrejmosťou. Aj používanie spoločných spŕch síce predstavuje nebezpečenstvo, no tomu sa dá vyhnúť používaním gumenej obuvi.

Oveľa väčším zlom je spotenú nohu jednoducho presunúť zo športovej obuvi do tej celodennej, niekedy dokonca bez výmeny ponožiek.

A čo internáty?

Riziko infekcie plesňami sa zvyšuje v prípade bývania študentov na internáte.
Pri tých stredoškolských na čistotu či už izieb alebo hygienických zariadení aspoň niekto dozerá, no úroveň tých vysokoškolských je často priam pochybná.

Doma je možno oveľa pohodlnejšie chodiť naboso, no v internátnej izbe to radšej neskúšajte. A v spoločnej kúpeľni už vôbec nie! Ak však dodržíte základné zásady prevencie, zvládnete to aj tam. Heslo znie – vyhýbať sa teplu a vlhku.

Noste kvalitné ponožky!

Nosením kvalitných ponožiek môžete riziko plesni nôh výrazne znížiť – prípadne zrýchliť ich liečbu.
Ponožky  ANTIPLESS®  boli vyvinuté práve týmto cieľom. Prečítajte si viac informácií o tom, ako Vás chránia ponožky ANTIPLESS® .

Prečo odporúčame ponožky ANTIPLESS®?

Ponožky ANTIPLESS® s iónmi striebra boli vyvinuté na prevenciu a pomoc v boji proti najčastejším chorobám chodidiel. Aktívne striebro ničí baktérie, urýchľuje regeneráciu a chráni chodidlá.
 

V ponuke päť modelov ponožiek

V ponuke máme už 5 modelov ponožiek v piatich farbách a šiestich veľkostiach. Materiálové zloženie ponožiek je rovnaké, líšia sa jedine strihom. Ponožky MEDIC sú s jemným lemom - určené pre opuchnuté nohy. Kliknite na vybraný typ ponožiek, zvoľte si balenie a vyberte si požadovanú farbu a veľkosť.