Behávate? Myslite na regeneráciu nôh

Beh je skvelý prostriedok nielen na posilnenie fyzickej kondície, ale aj na vyčistenie mysle od bežných starostí. Mnohí rekreační bežci však po tréningu nevenujú dostatočnú pozornosť regenerácii nôh a to je chyba. V tomto článku vám priblížime pár techník, ako sa starať o svoje bežecké nohy tak, aby sa vám naďalej bez problémov športovalo.

regenerácia  nôh po behu

Prečo je regenerácia tak dôležitá?

Šport je veľmi dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Avšak, ako sa hovorí, aj dobrého veľa škodí. Bežci na dlhé trate sa najčastejšie stretávajú so syndrómom pretrénovania. Ten spôsobuje zníženie výkonnosti, únavu ba dokonca aj depresiu. Práve preto by ste nemali podceňovať regeneráciu a dopriať tak svojmu telu odpočinok, ktorý si zaslúži.

Ako regenerovať?

Najzákladnejšou súčasťou regenerácie je kvalitná strava, dostatočný pitný režim a odpočinok. Jestvujú však aj ďalšie formy regenerácie, ktoré môžete cieliť konkrétne na namáhané bežecké nohy.

  • Zábaly na chodidlá - Uvoľňujú unavené a boľavé chodidlá a zároveň udržujú pokožku nôh jemnú a pružnú.

  • Masáže nôh - Je potreba niečo k tomuto bodu povedať? Kto nemá rád dobrú masáž nôh? Okrem toho, že je príjemná, dokáže dokonale uvoľniť namáhané svaly a šlachy.

  • Magnézium (horčík) - Táto minerálna látka patrí medzi najdôležitejšie v našom tele. Podporuje činnosť nervovej sústavy, svalov, prispieva k zníženiu únavy a stresu a udržaniu zdravia kostí a zubov. Na trhu je možné dostať aj magnéziovú soľ. Tá sa dá využiť buď ako soľ do kúpeľa, alebo si z nej môžete pripraviť obklad. Pozitívne pôsobí nielen na regeneráciu svalov a kĺbov, ale aj na liečbu kožných chorôb či pri nadmernom strese. Je to proste zázrak, ktorý vám odporúčame všetkými desiatimi.

Prevencia je základ

Okrem už spomínaných odpočinkových metód nezabúdajte aj na vhodnú obuv. Pri používaní nevhodných topánok na behanie trpia nielen vaše kolená a bedrové kĺby, ale aj chrbtica. O tom, aký výrazný vplyv môže mať nesprávna obuv na zdravie sa dočítate v našom článku.

So správnymi teniskami idú ruka v ruke aj kvalitné ponožky. Mali by byť priedušné, aby sa vám chodidlá v teniskách nepotili, čo by mohlo spôsobiť nepríjemný zápach, pľuzgiere či plesne.