Cez leto si vypestujte zdravé nohy

Teplo, slnko, záhrada, terasa, balkón... leto, dokonalý relax. A čo tak využiť ich aj na to, aby ste pomohli svojim nohám? Nie, teraz nemám na mysli to, že si ich máte vyložiť čo najvyššie, popíjať ľadovú kávu a čítať pri tom obľúbenú knihu. Myslím na črepníky či záhony, ktoré môžete naplniť bylinkami, za ktoré vám vaše nohy poďakujú. A nielen v lete.

Bylinky pre zdravé nohy

Je všeobecne známym faktom, že bylinky (a tie, ktoré si s láskou vypestujete sami, obzvlášť) sú pre naše zdravie a všeobecnú pohodu niekedy oveľa lepšími pomocníkmi ako drahá chémia z políc lekární s mnohými vedľajšími účinkami.

Ak vás trápi častý letný problém – potenie a s tým spojený zápach nôh, bežte namiesto lekárne radšej zasadiť šalviu, mätu, materinu dúšku a rozmarín. Alebo aj všetky naraz. Veď okrem toho, že vás zbavia „nevoňavých“ ťažkostí, ešte aj krásne vyzerajú.

A prečo práve tieto bylinky?

Rozmarín má antibakteriálne a antimykotické účinky a priaznivo pôsobí na náš imunitný systém. Pre naše nohy je cenný hlavne vďaka tomu, že stimuluje krvný obeh, pôsobí relaxačne a zmierňuje stres, ktorý je jedným z faktorov najviac ovplyvňujúcich potenie.

Jeho príbuzná šalvia má tiež protizápalové účinky, pomáha regulovať potenie a zabojuje aj proti mykózam. Obe bylinky pomáhajú zmenšovať póry, čím sa znižuje množstvo vyprodukovaného potu.

Materina dúška zaujme najmä svojou vôňou. Tá ju predurčuje na úlohu skvelého prírodného antiperspirantu s upokojujúcimi účinkami nielen na nohy.

Azda najznámejšia „čajová“ bylinka mäta má protizápalové účinky a nohy v horúčavách príjemne osvieži.

A ako teda bylinky spracovať, keď konečne vyrastú?

Existuje niekoľko možností. Jednou z nich je uvarenie výluhu, ktorý potom pridáte do lavóra, v ktorom si nohy vymočíte.

Na vytvorenie výluhu zalejte bylinky vodou s teplotou približne 80 °C a nechajte pôsobiť. Ďalším spôsobom je macerovanie v prevarenej vode schladenej na izbovú teplotu. Ide však o trošku dlhší proces, bylinky potrebujú vo vode stráviť aj niekoľko hodín.

Pri niektorých bylinkách je vhodné pripraviť si čaj aj na vnútorné použitie, ktorý je tiež skvelým doplnením letného pitného režimu. Lokálne môžete používať tiež tinktúry, ktoré votriete do chodidiel po kúpeli.