Príčiny a liečba svalových kŕčov v nohách

Nepríjemné tuhnutie v lýtkach, stehnách, členkoch či chodidlách sa z času na čas objaví u každého z nás. No čo robiť vtedy, keď sa svalové kŕče objavujú čoraz častejšie? V tomto článku si priblížime príčiny vzniku a možnosti liečby kŕčov v nohách.

Príčiny a liečba svalových kŕčov v nohách

 

Príčin môže byť viac


Občasný kŕč, ktorý trvá pár sekúnd, nie je nič, čím by sme sa museli hlbšie zapodievať. Niekedy však kŕče naberajú na intenzite a môžu trvať aj oveľa dlhší čas. Objavujú sa nielen pri chôdzi či športe, ale aj pri oddychu a spánku. V prípade, že trpíte kŕčmi, ktoré vám prekážajú aj pri pokojnom spánku, je najvyšší čas s tým niečo robiť.

Jedným z dôvodov vzniku kŕčov je preťaženie svalu alebo celková dehydratácia tela. Pokiaľ často športujete a myslíte si, že príčinou vašich kŕčov môže byť preťaženie svalov, prečítajte si aj náš článok o regenerácii. Okrem športovej aktivity na vaše nohy vplýva aj druh práce, ktorú vykonávate. O vplyve sedavej a aktívnej práce na vaše nohy si môžete prečítať v našom článku.

Ďalšou príčinou môže byť nedostatok minerálov ako je horčík či draslík. Na kŕče samozrejme vplýva aj celkový zdravotný stav a choroby ako je cukrovka, alkoholizmus, obezita či znížená činnosť štítnej žľazy.

Prvá pomoc pri kŕčoch

Svalové kŕče v nohách dokážu byť naozaj bolestivé, napriek tomu si však viete od bolesti uľaviť aj sami doma. Tu je pár tipov, ako na to:

  • Masírovaním svalu, ktorý je v napätí, mu môže pomôcť zrelaxovať. Masírujte sa buď rukami, alebo použite masážne valčeky, loptičky, foam roller či masážnu pištoľ.
  • Rozhýbte nohu, v ktorej máte kŕč. Ak máte kŕč v lýtku, naťahujte chodidlo v ľahu tak, aby prsty smerovali k vašej tvári.
  • Vyložte si nohy nad úroveň vašej hlavy čo spôsobí prekrvenie.
  • Zahrejte si svaly v teplom kúpeli alebo použite teplé obklady. Teplo vám pomôže upokojiť napäté svaly.

 

Ako predchádzať kŕčom v nohách?

  • Dodržujte pitný režim. Táto rada sa na nás valí zo všetkých strán v súvislosti so rozličnými procesmi v našom tele, no napriek tomu často pitný režim zanedbávame. Dostatok tekutín však pomáha aj pri kŕčoch, pretože vďaka nemu naša krv môže prirodzene prúdiť.
  • Nezanedbávajte regeneráciu. Ak ste športovo aktívny, nezabúdajte si po výkone oddýchnuť. Vaše telo nie je stroj, doprajte mu čas na regeneráciu.
  • Doplňte minerály. Na trhu môžete dostať množstvo kvalitných produktov na suplementáciu horčíka či draslíka. Okrem tabliet môžete skúsiť aj kúpele s magnéziovou soľou, ktorá sa vstrebe priamo do vašich svalov.
  • Naťahujte sa. Zaraďte do svojho dňa naťahovacie cviky či jógu. Takýto pohyb vám pomôže rozhýbať skrátené šľachy.
  • Noste vhodnú obuv. Nesprávna obuv totižto môže mať negatívny vplyv na nervové vlákna a svaly vo vašich nohách. Viac o vplyvoch zlej obuvi sa dočítate v našom článku.

Svalové kŕče väčšinou nie sú príznakom vážnejšieho ochorenia. Pokiaľ vám však kŕče čoraz viac znepríjemňujú každodenný život, neváhajte a konzultujte svoje problémy s lekárom.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie