Nakŕmte svoje opuchnuté chodidlá

Aj keď sú letné horúčavy už za nami, niektorí ľudia sa opuchnutých chodidiel nezbavili. Problémom môže byť životospráva, ktorá sa s príchodom jesene často zhoršuje. Na tanier sa nám dostáva menej zdravých jedál a tých nezdravých zase pribúda. Možno to bude chcieť trošku pevnej vôle, no bezbolestná chôdza za nejaké to obmedzenie stojí.

Opuchnuté nohy a správne stravovanie

Pre mnohých ľudí predstavuje základ chuti soľ, no ak vás trápia opuchnuté nohy, skúste s ňou začať narábať opatrnejšie. Soľ zadržuje vodu v tele a tomu sa chceme vyhnúť.

Stopku by ste rovnako mali dať aj spracovaným a vyprážaným jedlám.

Boli by ste prekvapený, koľko soli nájdete v zložení hotových omáčok a koreninových zmesí.

Ovocie a zelenina má svoje miesto v zdravom jedálničku z viacerých dôvodov. Pokiaľ ide o opúchanie končatín, dôležitý je ich obsah vody. Je dobré dopĺňať pitný režim aj prostredníctvom na vodu bohatých kúskov ovocia a zeleniny – melón, jahody, grapefruit, broskyňa, pomaranč, uhorka, cuketa, reďkovka, paradajka a brokolica patria k tým, ktoré v rebríčkoch stoja najvyššie. Obsah vitamínov a minerálov je druhým dôvodom, prečo po nich siahnuť.

Jedným z prvkov, ktoré by mohli pomôcť opúchajúcim končatinám je horčík.
Nedostatok horčíka môže viesť k zadržiavaniu vody. Na jeho doplnení môžete popracovať zvýšeným príjmom mandlí, kešu orechov, ďatlí, sušených marhúľ, tofu, špenátu, vareného hrachu a šošovice, horkej čokolády, brokolice, špenátu alebo avokáda. Pomôže aj pohár mrkvovej, grapefruitovej alebo pomarančovej šťavy.

Ďalším prvkom, ktorý úzko súvisí s kondíciou našich chodidiel je draslík.
Ak ho v tele nemáte dostatok, zvyšuje sa váš tlak a v tele sa tiež udržiava vyššie množstvo vody, ako je prospešné. Správna hladina draslíka naopak zabezpečuje zdravie kostí, svalov aj obličiek. Okrem už spomínaných banánov, sušeného ovocia, avokáda a špenátu, pridajte huby, paradajky, zemiaky, fazuľu, ale aj kokosovú vody či šípky.

Okrem zadržiavania vody môže byť dôvodom opuchov končatín aj zápal.

Práve strava môže byť spúšťačom zápalových procesov v tele. Potraviny, pri výrobe ktorých sa použilo množstvo konzervačných látok, cukru a soli, buď strácajú svoje protizápalové účinky alebo sú rovno zdrojom zápalu.

Skúste obmedziť konzumáciu mliečnych výrobkov a ak sa neplánujete stať vegetariánom, aspoň dbajte na kvalitu mäsa. Naopak, medzi potraviny, ktoré majú protizápalové účinky, zaraďujeme potraviny so správnym pomerom omega-3 a omega-6 mastných kyselín (napríklad ryby či listová zelenina).

Úprava životosprávy môže priaznivo ovplyvniť aj vašu váhu. Zbavenie sa nejakého toho kila navyše zlepší vašu celkovú kondíciu a optimalizuje cirkuláciu krvi. Správne vyživené telo má zase väčšiu chuť hýbať sa a pozitívne účinky sa tak ešte zvyšujú.