Nedostatočné prekrvenie chodidiel: zverte svoj problém matke prírode

Krvný obeh môžeme prirovnať ku kuriérskej službe, ktorá po tele rozváža kyslík a živiny. Iba tak môžu životne dôležité orgány fungovať správne. Ak je váš krvný obeh slabý, môže sa to prejaviť rôznymi spôsobmi. Nielen studené nohy, ale napríklad aj opuchy, pocit brnenia a svalové kŕče. Často to môže byť príznakom iných zdravotných problémov, ako je vysoký krvný tlak a cukrovka. Čo spôsobuje nedostatočné prekrvenie chodidiel a aké plodiny nám s tým môžu pomôcť?

Nedostatočné prekrvenie chodidiel: zverte svoj problém matke prírode

Čo sa deje vo vašom tele

Zlý krvný obeh v nohách a chodidlách nastáva vtedy, keď je obmedzený prietok krvi do končatín. K tomu zvyčajne dochádza, keď sa upchajú tepny.

Tepny prepravujú krv bohatú na kyslík z vášho srdca do celého tela, vrátane rúk, nôh a mozgu. Zdravé tepny sú hladké, umožňujú plynulé prúdenie krvi, dodajú do vašich nôh kyslík a ďalšie potrebné živiny. S vekom sa zvyčajne v tepnách hromadí plak, vrstva zložená z tuku a cholesterolu. Tento plak spôsobuje kôrnatenie tepien, čo vedie k zlému obehu v nohách. To môže mať za následok ďalšie zdravotné problémy, preto je skutočne dôležité popracovať na zlepšení krvného obehu.

Zlý krvný obeh zvyčajne postihuje najvzdialenejšie končatiny človeka, ako sú ruky a nohy. Môže byť spôsobený aj krvnými zrazeninami či zápalom krvných ciev, známym ako vaskulitída.

8 potravín, ktoré zlepšia prietok krvi

Problémy s krvným obehom sa často liečia liekmi. Pomôcť si však môžete aj konzumáciou určitých potravín, ktoré dokážu optimalizovať krvný obeh. Tu je 8 plodín, ktoré vám pomôžu správne naštartovať krvný obeh vo vašom tele:

1. Cibuľa

Je vynikajúcim zdrojom antioxidantov, ktoré prospievajú vášmu srdcu. Cibuľa pozitívne ovplyvňuje cirkuláciu krvi tým, že pomáha rozširovať tepny a žily, krv tak prúdi plynulo. Telu dodá vitamíny C, E, a vitamíny B1 a B2, tiež kyselinu listovú. Obsahuje aj minerály a ďalšie prospešné látky, ako napríklad železo, vápnik, draslík, horčík, meď a pod. Je to výborná prevencia vzniku kŕčových žíl, upravuje a kontroluje prietok krvi, predchádza aj závažnejším chorobám.

2. Červená repa (cvikla)

Je bohatá na prírodné dusičnany. Telo prostredníctvom reťazovej reakcie premieňa tieto dusičnany na oxid dusnatý, ktorý pomáha zlepšovať prietok krvi, a tým aj krvný tlak.

3. Listová zelenina

Listová zelenina riedi krv a pomáha účinnejšiemu obehu kyslíka v tele. Dodá telu protizápalové zlúčeniny a draslík, ktorý je potrebný na udržanie zdravého krvného tlaku a na činnosť svalov a nervov.

4. Citrusové plody

Konzumácia citrusových plodov bohatých na flavonoidy, ako sú pomaranče, citróny a grapefruity, môže znížiť zápal vo vašom tele, čo pozitívne ovplyvní aj váš krvný tlak a zlepší prietok krvi. Vhodný je aj vodný melón, pretože obsahuje lykopén, prírodný antioxidant, ktorý zlepšuje krvný obeh.

5. Paradajky

Lykopén obsahujú aj paradajky. Chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Vitamín K zas pomáha kontrolovať zrážanie krvi a zlepšuje tiež krvný obeh.

6. Mastné ryby

Strava bohatá na ryby s nízkym obsahom nasýtených tukov a vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín sa spája so zlepšeným prietokom krvi a zníženým rizikom srdcového infarktu a mŕtvice.

7. Vlašské orechy a mandle

Vlašské orechy a mandle pomáhajú zlepšovať krvný obeh, znižujú zápal a zmierňujú oxidáciu v tepnách. Obsahujú poriadnu dávku vitamínov a minerálov. Vo väčšine druhov orechov sa vyskytuje dôležitý antioxidant vitamín E, kyselina listová, horčík, železo a steroly a fytoestrogény pre správnu činnosť srdca a krvného obehu.

8. Bobuľové ovocie

Čučoriedky, brusnice, černice, maliny, červené, biele alebo čierne ríbezle a jahody obsahujú flavonoidy, ktoré pomáhajú rozširovať tepny, redukujú tvorbu plakov a zvyšujú prietok krvi. Majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti.