Suché a popráskané päty: Ako sa zbaviť stvrdnutej kože?

Mať päty jemné a hladké je snom každého z nás. Tento problém nás trápi najmä pred letnou sezónou. Sandále, šľapky, kúpalisko, dovolenka pri mori. Nikto predsa nechce ukazovať päty so stvrdnutou kožou.


Mať suchú a popráskanú kožu na pätách je ale bežné. Naše chodidlá sú namáhané niekoľko hodín denne. Nohy majú menej mazových žliaz ako iné časti tela, preto sa niet čo čudovať, že na veľký tlak odpovedajú vysušením a popráskaním. Poradíme vám, ako sa účinne zbaviť stvrdnutej kože.

Ako sa starať o vysušené a popraskané päty

 

Čo spôsobuje praskanie kože na pätách

K praskaniu pokožky na pätách dochádza vtedy, keď sa koža vysuší a zhrubne. Potom stačí aj menší tlak na päty, aby koža popraskala. Všeobecne ide skôr o estetický problém, ktorý nám často uberá na sebavedomí.


Ak sú však praskliny hlbšie a neliečené, môžu byť skvelým miestom pre vznik rôznych infekcií. Tu už praská nielen poškodená zhrubnutá koža, ale aj pokožka pod ňou. Častým sprievodným javom je krvácanie. Na popráskané päty by si mali dať pozor najmä diabetici a ľudia s oslabenou imunitou.

Existuje mnoho dôvodov, prečo trpíme suchými, popraskanými pätami. Tieto ťažkosti spôsobuje napríklad nesprávna obuv, dlhé státie alebo náročné cvičenie, starnutie pokožky, zanedbaná starostlivosť a hygiena, niektoré zdravotné problémy. Našim chodidlám neprospieva ani časté umývanie alebo zdržiavanie sa v príliš vlhkom prostredí. Voda pokožku vysušuje, čím je narušená prirodzená rovnováha medzi mazom a vlhkosťou.

Ako sa starať o vysušené a popraskané päty

Mierne popráskané a vysušené chodidlá si pýtajú iba niekoľko minút denne. Vystačíme si s hydratáciou, zábalmi alebo kúrami, s masťami a krémami, ktoré dodajú pätám potrebnú vlhkosť. Ako teda na stvrdnutú kožu?

Zmäkčujúce a zvlhčujúce prípravky

Špeciálne zvlhčujúce prípravky prenikajú hlboko do pokožky a znižujú stratu vody. Vypĺňajú trhlinky v pokožke, vďaka čomu je hladká, jemná a pružná.
Najúčinnejší je krém s vysokým percentom urey, ktorá pomáha predchádzať strate vody z pokožky a podporuje jemné odpadávanie odumretej kože. Akonáhle sa praskliny na päte zocelia, pravidelná denná hydratácia pomôže zabrániť tomu, aby chodidlá opäť vyschli a popraskali. Najlepší čas na zvlhčenie je po sprche a pred spaním.

Vazelína a ponožky

Aby sme vlhkosť dlhšie udržali v pokožke, nanesme na chodidlá hrubú vrstvu okluzívneho prípravku. Môže to byť vazelína, lanolín alebo minerálny olej. Najlepšie tesne pred spaním. Účinok vazelíny zdvojnásobíme, ak pôjdeme do postele v ponožkách so 100 % bavlny.

Používajte hydratačné ponožky

Ide o špeciálny druh ponožiek, ktoré sú určené na rehabilitáciu a hydratáciu stvrdnutej a popráskanej kože na pätách. Gélové vnútro ponožiek pôsobí ako okluzívny zábal, uzavrie vlhkosť v pokožke a udrží ju tam dlhší čas.

Vyšší účinok dosiahneme, ak použijeme zmäkčujúci krém na päty. Na rozdiel od vazelínovej kúry do postele, tieto ponožky môžeme použiť kedykoľvek v priebehu dňa a vykonávať v nich bežné činnosti. Výhodou je, že sa dajú prať, teda ich môžeme používať opakovane.

Aj keď nami ponúkané ponožky ANTIPLESS nie sú vyslovene hydratačné, veľmi dobré ohlasy máme od klientov, ktorým naše ponožky pomáhajú aj s týmto problémom. Pretože striebro v antibakteriálnom vlákne urýchľuje hojenie malých rán.

Namáčanie nôh a jemný peeling

Na trhu existuje niekoľko druhov ošetrujúcich kúpeľov na nohy. Obľúbené a odborníkmi odporúčané sú napríklad tie s čajovníkovým olejom. Vystačíme si však aj s obyčajným domácim kúpeľom z mlieka a medu. Takýto kúpeľ dostatočne zmäkčí pokožku, aby sme ju potom mohli ošetriť peelingom.

Na peeling používajme pemzu, vyvarujme sa tvrdým a ostrým predmetom, tiež silovému drhnutiu pokožky. Pemzou prechádzajme po päte zľahka sem a tam, jej úlohou je odstrániť odumretú kožu, aby potom lepšie zaúčinkovali zvlhčujúce a okluzívne prípravky.

Tekutý obväz

Na prekrytie popraskanej kože možno použiť tekuté, gélové alebo sprejové obväzy. Poskytujú ochrannú vrstvu na trhlinách, znižujú bolesť, zastavujú krvácanie, chránia pred vniknutím nečistôt a baktérií do rán a pomáhajú rýchlejšiemu hojeniu.

 

Pri hojení vám pomôžu aj antibakteriálne ponožky so striebrom, ANTIPLESS

Antibakteriálne ponožky ANTIPLESS® s iónmi striebra boli vyvinuté na prevenciu a pomoc v boji proti najčastejším chorobám chodidiel. Aktívne striebro ničí baktérie, urýchľuje regeneráciu a hojenie, chráni chodidlá. Ponožky znižujú nadmerné potenie a zápach, pomáhajú pri liečbe plesni nôh a diabetickej nohe.