Nadmerné potenie nôh môže odhaliť závažný zdravotný problém

O tom, aké nepríjemné je nadmerné potenie nôh, ani nemusíme hovoriť. Nadmerné potenie má aj odborný názov, hovorí sa mu hyperhidróza. Môže postihnúť celé telo alebo len určité oblasti. Zasahuje najmä podpazušie, dlane, chodidlá, tvár, hrudník a slabiny.

Nadmerné potenie nôh môže odhaliť závažný zdravotný problém 

Nadmerné potenie chodidiel väčšinou pripisujeme prirodzenému ochladzovaniu nášho tela. Čo ale, ak je za tým niečo viac? Často býva sprievodným javom závažnejšieho zdravotného problému. Čo si teda všímať a kedy to riešiť s lekárom?

Prečo sa nohy potia?

Nohy majú viac potných žliaz ako ktorákoľvek iná časť ľudského tela. Až 25 % dennej produkcie potu pochádza práve z nôh. Je normálne, keď sa vám nohy potia pri nejakej aktivite a námahe, aj vtedy, keď je vonku horúco.
O hyperhidróze môžeme hovoriť vtedy, keď sa vaše nohy potia nadmerne, máte neustále mokré ponožky, nohy zapáchajú a pod. Neriešené nadmerné potenie môže viesť k rôznym komplikáciám.

Medzi najbežnejšie spôsoby, ako potláčať sprievodné javy hyperhidrózi, je priedušná obuv, kvalitné ponožky s iónmi striebra odvádzajúce vlhkosť, pravidelná a dôkladná hygiena nôh, dezodoranty a spreje do obuvi a pod.

Problémy a ochorenia súvisiace s nadmerným potením nôh

Neustále spotené nohy môžu signalizovať zdravotné problémy, ktoré si budú vyžadovať zvýšenú pozornosť. Ak máte obavy, určite navštívte praktického lekára alebo špecialistu. Čo môže súvisieť s nadmerným potením chodidiel?

Diabetická neuropatia

Postihuje najmä dlhoročných diabetikov. Za toto ochorenie je zodpovedná vysoká hladina triglyceridov a glukózy v krvi. Úzko súvisí s trvalým poškodením nervov v rôznych častiach tela. Ak sú zasiahnuté nervy v nohách, objaviť sa môže aj nadmerné potenie chodidiel.

Pleseň nôh a mykóza

Príčinou sú rôzne huby, ktorým sa darí najmä vo vlhkom prostredí. Preto sa pleseň a mykóza najčastejšie vyskytujú na nohách a nechtoch. Často si za to môžeme sami, napríklad ak nosíme nevhodnú obuv či ponožky, pohybujeme sa v nadmerne vlhkom a mokrom prostredí, zanedbávame hygienu.

Periférne arteriálne ochorenie dolných končatín (PAD)

Keď sa cievy v dolných končatinách, ktoré prepravujú krv zo srdca, upchajú, môžu sa celkom zablokovať alebo sa výrazne zúžia. Okrem typických bolestí nôh a tlaku v lýtkach, toto ochorenie môže sprevádzať aj nadmerné potenie nôh. Objavuje sa najmä u ľudí s vysokým obsahom cholesterolu v krvi a vysokým krvným tlakom, u diabetikov, fajčiarov a u ľudí s nadváhou.

Porucha štítnej žľazy

Ak štítna žľaza nefunguje ako má, môže to viesť k vzniku nadmerného potenia. Nadmerne aktívna, až hyperaktívna, štítna žľaza negatívne ovplyvňuje cirkuláciu krvi a krvný obeh. Chodidlám sa tak nedostane toľko krvi a kyslíka, koľko potrebujú. Okrem nadmerného potenia sú sprievodným javom aj večne studené nohy.

Úzkostné stavy a depresie

Ak nie ste v dobrej psychickej nálade, vaše telo vám to dá najavo napríklad aj nadmerným potením. Preto sa snažte vyvarovať nadmernému stresu. Ak trpíte úzkostnými stavmi, panickými poruchami alebo depresiami, vyhľadajte odbornú pomoc.

Menopauza

Vyskytuje sa najmä u starších žien, a to v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. Krvné cievy sa rozširujú a zvyšujú prietok krvi. Hormonálna nerovnováha môže krvný obeh aj spomaliť, čo potom vedie k studeným a spoteným chodidlám. Menopauza nie je ochorenie v pravom zmysle slova, je to stav, ktorý čaká každú ženu. Aj v tomto prípade vám pomôže konzultácia s lekárom.

Spomenuli sme iba základne ochorenia, ktoré súvisia s nadmerným potením. Neustále spotené chodidlá však môžu signalizovať aj iné zdravotné problémy. Preto, ak máte nejaké pochybnosti, určite sa poraďte s lekárom.

Ponožky Antipless vo väčšine prípadov dokážu zmierniť nadmerné potenie, a určite pomôžu so súvisiacim zápachom, ale nie sú liekom, a v prípade závažných ochorení nenahradia odbornú lekársku pomoc.

Ako pomáhajú ponožky ANTIPLESS?

Obsahujú špeciálne polypropylénové vlákno, do ktorého v procese výroby je zapracovaná antibakteriálna zložka, ktorá sa neodstráni ani praním. Polypropylén má silnú vodu odpudivú vlastnosť, a vlhkosť odvádza z vašej pokožky do nižších vrstiev ponožiek.
Výsledkom sú suché nohy bez zápachu, vysoký komfort pri nosení a zamedzenie rozmnožovania plesní.

V ponuke päť modelov ponožiek

V ponuke máme 5 modelov ponožiek v piatich farbách a šiestich veľkostiach. Materiálové zloženie ponožiek je rovnaké, líšia sa jedine strihom. Ponožky MEDIC sú s jemným lemom - určené pre opuchnuté nohy. Kliknite na vybraný typ ponožiek, zvoľte si balenie a vyberte si požadovanú farbu a veľkosť.