Pleseň nôh a nechtov 3 - Nedajte plesniam šancu

V prípade plesní možno ešte viac ako pri iných ochoreniach platí, že základom úspechu je prevencia.

Ak sa už pleseň na vašich nohách či nechtoch objaví, zbaviť sa jej býva pomerne ťažké a problémy sa často opakujú. Z toho dôvodu prevencia je obzvlášť dôležitá.

Pleseň nôh a nechtov - Nedajte plesniam šancu

Heslo znie – vyhýbať sa teplu a vlhku.

Plesniam najviac vyhovuje tmavé, teplé a mokré prostredie. Presne také, aké je vo vnútri topánok a papúč – najmä keď ich máte obuté celý deň. Ale, obuv si nosiť treba, hlavne ak je niekto celý deň v práci. Ako sa brániť v takom prípade?

Napríklad nosením vhodnej, priedušnej obuvi a správnych ponožiek. Na trhu je obrovské množstvo produktov, ktoré nespĺňajú základné kritériá. Vyhýbajte sa im! Mali by ste si vyberať len tie, ktoré nie sú vyrobené z lacných, nekvalitných umelých vlákien podporujúcich množenie patogénov.

Stavte na prírodné materiály a priedušnosť. Ak sa vám nohy potia viac, ako je bežné, meňte si ponožky aj niekoľkokrát za deň. Ak to nie je možné, noste si ponožky s antibakteriálnou úpravou.

Zbavte sa starých, páchnucich topánok a tie, ktoré nosíte, ošetrujte vhodnými antibakteriálnymi sprejmi alebo zásypmi.

Najbezpečnejšie je vyhýbať sa akémukoľvek požičiavaniu obuvi. Zvážte teda aj požičiavanie lyžiarok, korčúľ, topánok na bowling a podobne. Pri nákupe nikdy neskúšajte topánky na bosú nohu.

Pravidelná hygiena musí byť samozrejmosťou. Ešte dôležitejšie ako samotné umývanie nôh je však ich dôkladné osušenie.

Sústreďte sa hlavne na oblasť medzi prstami.

Túto oblasť si často kontrolujte a spozornieť by ste mali hneď, ako zbadáte začervenanie alebo nepríjemné svrbenie v medziprstovom priestore.

Pedikúra v salóne môže byť vaším veľkým spojencom v boji proti plesniam. Ak je vykonaná odborne, v pravidelne dezinfikovaných priestoroch a s čistými nástrojmi, udržiava vaše chodidlá a nechty v dobrej kondícii.

Aj pri domácej pedikúre by ste mali dodržiavať podobné pravidlá – vždy používať vlastné uteráky, nožničky, klieštiky či pilníky a dôsledne vyčistiť priestor, v ktorom sa svojim chodidlám a nechtom venujete. Nástroje starostlivo dezinfikujte po každom použití.

Aby ste sa vyhli nákaze číhajúcej na miestach, kde sa vyskytujú aj iní bosí ľudia, dodržiavajte niekoľko jednoduchých zásad.

Samozrejmosťou v kúpeľoch, na plavárňach, kúpaliskách, v saunách či iných druhoch wellness zariadení by mali byť šľapky a vlastné uteráky.

Pozor si dajte aj pri prezliekaní sa v skúšobných kabínkach či v šatniach rôznych športovísk. Vyhnite sa kontaktu bosej nohy s povrchmi, s ktorými mohli prísť do kontaktu iné nohy.

Mikroorganizmy spôsobujúce pleseň sú viac než vytrvalé. Vo vhodných podmienkach prežívajú dlhšie, ako by ste si mysleli. Nedajte im šancu.

Najsilnejšou zbraňou proti plesni nôh je suché prostredie – suché nohy – kde nemôžu spóry húb rozmnožovať. Preto okrem zásypu a suchej obuvi nezabudnite ani na kvalitné ponožky, ktoré udržujú čo najdlhšie vaše nohy suché.

Ponožky ANTIPLESS® sú vyrobené z kvalitnej bavlny a antibakteriálne upraveného polypropylénového vlákna. Vďaka vhodnému pomeru týchto materiálov a premyslenému spôsobu pletenia ponožky ANTIPLESS® majú takzvaný knôtový efekt, čo zabezpečí stály odvod potu a udržuje vaše nohy dlhšie suché. Certifikovaná antibakteriálna úprava SANITIZED s iónmi striebra ničí chorobotvorné baktérie a urýchluje hojenie.

 

 

Vyberte si z našej ponuky: