Ste diabetik? V lete si na nohy dávajte ešte väčší pozor!


Ak patríte k diabetikom, ste už s najväčšou pravdepodobnosťou zvyknutý, že svojim chodidlám musíte venovať špeciálnu pozornosť. Je tu však leto, ktoré so sebou prináša špecifické riziká, na ktoré si musíte dať pozor.

Ste diabetik? V lete si na nohy dávajte ešte väčší pozor!

Chôdza na boso

Slnko, zvýšené teploty a pobyt pri mori či jazere lákajú k tomu, aby sme si vyzuli topánky a užívali si chôdzu naboso. Vyvetrať si chodidlá môže byť naozaj prospešné, no treba však myslieť na to, že koža diabetika je oveľa citlivejšia a aj najmenšie ranky môžu viesť ku komplikáciám, ktorým by ste sa radi vyhli.

Pozor na malé ranky

Ak si už nejaký škrabanec spôsobíte, dôkladne ho ošetrite. Umyte čistou vodou a prekryte sterilným obväzom, aby ste zamedzili infekcii. Nie je vhodné na dezinfekciu používať prípravky s obsahom alkoholu či jódu, keďže by mohli kožu podráždiť a spôsobiť viac škody ako úžitku. Pri prvých náznakoch, že by sa z rany mohlo vykľuť niečo nebezpečnejšie, vyhľadajte lekára.

Nevhodná obuv môže poškodiť

Nebezpečenstvo poranenia však hrozí aj vtedy, ak máte nevhodnú obuv. Ak si obujete otvorené sandále bez ponožiek, môžete tiež veľmi jednoducho naraziť na nejaký ostrý predmet či kameň.
Pri zatvorených topánkach zase pozor na menšie kamienky, ktoré by vám do nich mohli vojsť, ale aj na pľuzgiere, ktoré by vám mohli spôsobiť topánky samotné. Zvlášť ak sa chystáte na poriadnu túru, či už do hôr alebo za obľúbenými turistickými pamiatkami, investujte do maximálne pohodlnej obuvi z kvalitného materiálu, najlepšie bez vnútorných švov.

Dbajte na hydratáciu

Pokožka na chodidlách, ktorá býva aj počas roka dosť suchá, sa v lete vysušuje ešte viac. Základom je správna hydratácia zvnútra aj zvonku. Preto nezabúdajte piť a upravte stravu pridaním ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú viac vody. Pokiaľ ide o vonkajšiu hydratáciu, chodidlá krémujte pokojne aj niekoľkokrát denne. Pri výbere krémov si dajte poradiť v lekárni. Existuje kozmetika vyvinutá priamo na starostlivosť o pokožku diabetikov, ktorá poskytuje dostatočné premastenie a následnú ochranu.

Správne ponožky pomáhajú i v lete

Ponožky ANTIPLESS obsahujú 25 percent polypropylénového vlákna s obsahom striebra. Táto úprava urýchľuje hojenie drobných rán, bráni pred infekciami, znižuje potenie a zápach. Ponožky ANTIPLESS sú preto ideálnym riešením i počas horúcich letných dní.
Vyberte si z našej ponuky.

 

V ponuke päť modelov ponožiek

V ponuke máme už 5 modelov ponožiek v piatich farbách a šiestich veľkostiach. Materiálové zloženie ponožiek je rovnaké, líšia sa jedine strihom. Ponožky MEDIC sú s jemným lemom - určené pre opuchnuté nohy. Kliknite na vybraný typ ponožiek, zvoľte si balenie a vyberte si požadovanú farbu a veľkosť.