Ste tehotná? Kúpte si nové topánky! Ploché nohy v tehostenstve.

Okrem opuchov dolných končatín, ktoré k tehotenstvu neodmysliteľne patria a väčšina budúcich mamičiek s nimi jednoducho ráta, je pomerne častým problémom aj overpronácia, ktorú poznáte pod menej odborným názvom – ploché nohy.

Ploché nohy v tehotenstve

Ak ste pred otehotnením tento problém nemali, môže vás nemilo prekvapiť. Spôsobuje ho rýchly nárast hmotnosti, zmena ťažiska tela, a teda aj iné rozloženie hmotnosti pôsobiacej na chodidlá a tiež hormóny.

Hladina hormónov sa v období tehotenstva mení, a to oveľa rýchlejšie a výraznejšie ako za bežných okolností. Jedným z hormónov, ktorého množstvo prudko narastá je hormón relaxín. Zohráva veľmi dôležitú úlohu pri uvoľňovaní väzív a kĺbov, ktoré je nevyhnutnou prípravou na pôrod. Súčasne má však aj negatívne účinky – prispieva práve k prepadnutiu klenby chodidla.

Ploché nohy so sebou prinášajú hneď niekoľko problémov. Jedným z nich je bolestivá chôdza. Nesprávny tvar klenby tiež zvyšuje tlak na zadnej strane lýtok. Novovzniknutá overpronácia môže stáť aj za často pozorovaným „zväčšením“ nohy, kedy tehotná žena zistí, že si nemôže obuť ani jedny z topánok, ktoré jej doteraz sedeli ako uliate.

Noha v skutočnosti nevyrastie, no zmení sa jej tvar, jemne sa sploští a predĺži. K najvýraznejšej zmene dochádza počas prvého tehotenstva a zvyčajne ide o zmenu trvalú. Žena sa už k pôvodnému číslu topánok nevráti ani po ukončení tehotenstva a odznení príležitostných opuchov, ktoré k nepohodliu v topánkach tiež prispievajú nemalou mierou.

Dá sa s overpronáciou nejako bojovať?


Tak ako s množstvom zdravotných problémov – cvičením. Klenbu nohy si môžete spevniť chodením po špičkách, cvičením s malou (napríklad tenisovou) loptičkou, ale aj chodením naboso po piesku.

Samozrejmosťou by tiež mala byť kvalitná, tvarovaná ortopedická vložka, no s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť vymeniť aj topánky. Poriadne zvážte, kedy sa na nákup vyberiete, aby ste domov prišli naozaj s tým správnym číslom.

Rátajte s tým, že nohy v priebehu dňa prirodzene opúchajú, a odsledujte si to. Ak si ráno kúpite topánky, do ktorých vám noha vojde len natesno, večer sa s nimi môžete rozlúčiť. Investíciu do nových topánok však rozhodne neľutujte.

Ak plochým nohám nebudete venovať dostatočnú pozornosť, môžete sa dopracovať aj k oveľa väčším komplikáciám. Takzvané pätové ostrohy, bolesti chrbta a bedier, zápal šliach či pľuzgiere sú iba niekoľkými z nich.