Wellness pre vaše nohy - Ako si vyrobiť domáci zábal či kúpeľ na chodidlá?

 

Pravidelná návšteva wellnessu a skrášľovacích procedúr je náročná nielen časovo, ale aj finančne. V tomto článku vám priblížime, ako môžete vašim nohám dopriať pocit ako v kúpeľoch, a to priamo u vás doma.

Wellness pre vaše nohy - Ako si vyrobiť domáci zábal či kúpeľ na chodidlá

Chodidlá ako v bavlnke

Genetika, nadmerná záťaž či nevhodná obuv. Tieto faktory majú výrazný vplyv na výzor našich chodidiel. Ak sa o ne nedostatočne staráme, koža postupne hrubne, stráca pevnosť, schne a praská. Prinavrátiť pokožke jej jemnosť však nie je zďaleka tak ťažké. Skvelým prostriedkom, ako zmäkčiť kožu na chodidlách, sú zábaly či kúpele.

Vyrobte si zábal v pohodlí domova

 • Med, cukor a olivový olej (na suché päty) - Suroviny poriadne spolu rozmiešajte, natrite na chodidlá, zabaľte do igelitu, na to si natiahnite hrubú ponožku a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút.
   
 • Jeden diel medu a dva diely mlieka (na hydratáciu) - Zmes natrite na chodidlá a nechajte pod igelitom a ponožkou 10 minút pôsobiť.
   
 • Kávový peeling (na hladkú kožu) - Zmiešajte 1 šálku mletej kávy, ¾ šálky cukru, ½ šálky tekutého kokosového oleja a ¼ šálky olivového oleja. Zmesou masírujte nohy niekoľko minút a potom opláchnite. Tento peeling môžete použiť aj na iné časti tela, na ktorých by ste chceli pokožku zjemniť.
   

Liečivé kúpele na chodidlá

 • Magnéziová soľ (na unavené nohy) - O účinkoch tohto zázraku sme hovorili už aj v článku o regenerácii. Jednoducho zmiešajte magnéziovú soľ s teplou vodou a namočte si nohy aspoň na 20 minút.
   
 • Citrusový kúpeľ (na zapáchajúce chodidlá a žltkasté nechty) - Vložte do lavóra s teplou vodou na drobno nakrájaný citrón, limetku a pomaranč. Potom pridajte 4 kvapky mätového oleja, 4 kvapky oleja z čajovníka a 3 polievkové lyžice sódy bikarbóny.
   
 • Bylinkový výluh (uvoľní a lieči) - Do lavóra s teplou vodou dajte lúhovať maximálne 4 druhy byliniek. Napríklad levanduľu, materinu dúšku, repík a medovku. Chodidlá si vo výluhu máčajte aspoň 30 minút. Svoj mix byliniek si však môžete vyskladať sami podľa toho, na aký problém sa chcete zamerať. Vo všeobecnosti však bylinky pomáhajú uľaviť unaveným a boľavým nohám, zmierňujú zápach a pôsobia protizápalovo.

Veríme, že ste si aj vy našli niečo, čo vás v našom článku zaujalo a dúfame, že sme vás motivovali k lepšej starostlivosti o vaše chodidlá. Ak vás podobné témy zaujímajú, pozrite si aj ďalšie články na našom blogu.