Obúvať či neobúvať? To je otázka!

Ak máte malé deti, ktoré nedávno oslávili prvý rok alebo ich fúkanie jednej sviečky v blízkej dobe čaká, pravdepodobne sa púšťajú do svojich prvých krokov. Bábätká, ktoré sa učia chodiť práve v tomto letnom období, majú skvelú možnosť trénovať to aj vonku na záhrade či v parku naboso. Dávate im možnosť využiť ju alebo sa ich nôžky snažíte vždy chrániť obuvou?

Obúvať či neobúvať detičky? To je otázka!

V minulosti sa presadzoval názor, že na detské nohy od začiatku patria topánočky, v ktorých je noha pevná. Čoraz viac výskumov však hovorí o tom, že práve pre deti je chôdza naboso nielen prospešná, ale pre správny vývoj priam nevyhnutná, a deti by sa topánkam mali vyhýbať tak dlho, ako je to možné.

Ortopédi sa prikláňajú k tomu, že na miestach, ktoré sa dajú označiť za bezpečné, by sme deti obúvať nemali.

Vďaka chôdzi naboso sa u detí vyvíja správne držanie tela a primeraný rozsah pohybu kĺbov. Dotykom s povrchom sa aktivujú detské pršteky takým spôsobom, aký topánky neumožňujú. Poskytujú teda deťom oporu a oni tak lepšie udržiavajú rovnováhu. Posilňujú sa svaly, ktoré sú dôležité pre ďalší pohyb.

Ak deťom pomáhajú udržiavať stabilitu topánky, nerozvinie sa dostatočne táto schopnosť u samotného chodidla. V neposlednom rade sa na chodidlách nachádza mnoho reflexných bodov a ich stimuláciou dochádza k stimulácii orgánov v tele.

Deti sa učia spoznávať svet všetkými zmyslami. Na nohách máme mnoho receptorov, ktoré im môžu sprostredkovať také informácie, o ktoré by boli v topánkach ochudobnené. Každý podnet pomáha rozvíjať nervovú sústavu.

Okrem prechádzania sa len tak po tráve sú obľúbené rôzne senzorické koberčeky, prostredníctvom ktorých sa dieťa stretne so širokou škálou materiálov a povrchov. Nie každý podklad je však na takúto chôdzu vhodný. Pokojne dieťa vypustite na trávu (ak ste si istý, že neskrýva nejaké nebezpečné prekvapenia), pláž alebo iný mäkký a pružný povrch.

Vyhnite sa tvrdým a drsným povrchom, ako je betón. Hrozí nielen poranenie chodidla, ale aj deformácia kostí.

Väčšina detí benefity chodenia naboso podvedome tuší a obmedzovanie topánkami vyslovene odmietajú. Raz síce príde čas, že si ich na nohy dať budú musieť, no vždy môžu pobyt v topánkach kompenzovať chvíľami strávenými naboso. Dajme im voľnosť aspoň v lete. A prebehnime sa naboso s nimi.