Obúvať či neobúvať? To je otázka!

Ak máte malé deti, ktoré nedávno oslávili prvý rok alebo ich fúkanie jednej sviečky v blízkej dobe čaká, pravdepodobne sa púšťajú do svojich prvých krokov. Bábätká, ktoré sa učia chodiť práve v tomto letnom období, majú skvelú možnosť trénovať to aj vonku na záhrade či v parku naboso. Dávate im možnosť využiť ju alebo sa ich nôžky snažíte vždy chrániť obuvou?

Obúvať či neobúvať detičky? To je otázka!

V minulosti sa presadzoval názor, že na detské nohy od začiatku patria topánočky, v ktorých je noha pevná. Čoraz viac výskumov však hovorí o tom, že práve pre deti je chôdza naboso nielen prospešná, ale pre správny vývoj priam nevyhnutná, a deti by sa topánkam mali vyhýbať tak dlho, ako je to možné.

Ortopédi sa prikláňajú k tomu, že na miestach, ktoré sa dajú označiť za bezpečné, by sme deti obúvať nemali.

Vďaka chôdzi naboso sa u detí vyvíja správne držanie tela a primeraný rozsah pohybu kĺbov. Dotykom s povrchom sa aktivujú detské pršteky takým spôsobom, aký topánky neumožňujú. Poskytujú teda deťom oporu a oni tak lepšie udržiavajú rovnováhu. Posilňujú sa svaly, ktoré sú dôležité pre ďalší pohyb.

Ak deťom pomáhajú udržiavať stabilitu topánky, nerozvinie sa dostatočne táto schopnosť u samotného chodidla. V neposlednom rade sa na chodidlách nachádza mnoho reflexných bodov a ich stimuláciou dochádza k stimulácii orgánov v tele.

Deti sa učia spoznávať svet všetkými zmyslami. Na nohách máme mnoho receptorov, ktoré im môžu sprostredkovať také informácie, o ktoré by boli v topánkach ochudobnené. Každý podnet pomáha rozvíjať nervovú sústavu.

Okrem prechádzania sa len tak po tráve sú obľúbené rôzne senzorické koberčeky, prostredníctvom ktorých sa dieťa stretne so širokou škálou materiálov a povrchov. Nie každý podklad je však na takúto chôdzu vhodný. Pokojne dieťa vypustite na trávu (ak ste si istý, že neskrýva nejaké nebezpečné prekvapenia), pláž alebo iný mäkký a pružný povrch.

Vyhnite sa tvrdým a drsným povrchom, ako je betón. Hrozí nielen poranenie chodidla, ale aj deformácia kostí.

Väčšina detí benefity chodenia naboso podvedome tuší a obmedzovanie topánkami vyslovene odmietajú. Raz síce príde čas, že si ich na nohy dať budú musieť, no vždy môžu pobyt v topánkach kompenzovať chvíľami strávenými naboso. Dajme im voľnosť aspoň v lete. A prebehnime sa naboso s nimi.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie