Módne trendy, ktoré ubližujú vašim nohám

Čo potrebuje dokonalý outfit? Predsa perfektný pár topánok. Sledujeme módne trendy, len aby sme nezaostali za ostatnými. A je jedno, či ide o žabky za 3 €, o lodičky za 30 € či workery za 90 €. Pri kúpe nových topánok dávame dôraz na to, ako vyzerajú, no oveľa dôležitejšie je, ako sa v nich cítime a ako sa v nich cítia naše nohy. Vyvarujme sa chyb, ktoré robíme bez toho, aby sme si ich uvedomovali. To, že štýlové topánky môžu byť aj pohodlné, sa predsa nevylučuje.

Módne trendy, ktoré ubližujú vašim nohám

 

Popoluškina črievička

Vedeli ste, že chodidlo tvorí 26 kostí, 33 kĺbov a viac ako 100 svalov, šliach a väzív? To platí pre malú Popoluškinu nôžku aj pre pánske chodidlo veľkosti 46. Chodidlo je komplikovanou časťou nášho tela, celé hodiny musí nosiť našu váhu, zdolávať rôzne terény, a my mu zavaríme tým, že ho nasúkame do topánky, ktorá mu ubližuje. Tak ako sklenená črievička sadla jedine na Popoluškinu nohu, aj my by sme mali hľadať obuv, ktorá nám padne, akoby bola šitá priamo pre nás.

Nesprávna obuv vedie ku komplikáciám s chodidlami, kolenami, bokmi, chrbtom a celým telom. Dokonca aj topánky, o ktorých si myslíme, že sú dobré pre naše nohy, môžu napáchať škody.

Čo robíme nesprávne?

Nové topánky kupujeme ráno – na nákup sa vyberte neskôr popoludní. To už máte niekoľko hodín chodenia a státia za sebou, chodidlá sú mierne opuchnuté, aj keď to často necítite. Takto sa vám nestane, že si kúpite topánky, ktoré vám pri bežnom nosení budú tesné.

Veľkosť nôh sa nemení – omyl, veľkosť topánok, akú ste nosili pred rokmi, nemusí byť rovnaká ako dnes. Tým, ako starneme, sa naše chodidlá prirodzene predlžujú, šľachy a väzy sa naťahujú a strácajú elasticitu. Určité kolísanie hmotnosti a zdravotný stav môžu tiež spôsobiť zmeny veľkosti topánok.

Máme vzťah k obnoseným topánkam – často topánky vyhadzujeme až vtedy, keď sa nám doslova rozpadávajú v rukách. Topánky by sme však mali meniť každých 6 – 12 mesiacov, pretože opotrebované podrážky sú zárukou nepríjemných bolestí nôh.

Chodenie naboso je zdravé – o benefitoch chodenia naboso sme písali v článku Prečo by ste mali chodiť (nielen) doma naboso?
Tu však treba pripomenúť, že chodenie naboso by ste nemali realizovať na tvrdých podlahách, ako je betón, dlaždice a tvrdé drevo. Môže to viesť k pľuzgierom, deformáciám aj zápalom nôh.

Obujeme si skutočne čokoľvek – naše chodidlá potrebujú podperu päty a klenby. Ak pociťujete nepohodlie, brnenie alebo bolesť v prstoch na nohách, pätách alebo klenbách chodidiel, vymeňte obuv, príp. kontaktujte svojho ortopéda.

 

Akej obuvi sa radšej vyhnúť?

Vysoké podpätky – podpätky vyššie ako 7 cm zvyšujú záťaž na nohy, boky aj chrbát. Dokážu celkom vyradiť náš kostrový aparát. Pravidelné nosenie vysokých podpätkov spôsobuje napnutie a skracovanie Achillovej šľachy. Vytvárajú tiež väčší tlak na brušká chodidiel, čo má za následok napríklad aj tvorbu mozoľov.

Úzke špičky – topánky s úzkymi špičkami doslova drvia naše prsty, vytláčajú ich z prirodzeného zarovnania, čo často vedie k deformáciám, ako sú vybočené palce a kladivkové prsty.

Balerínky – neposkytujú žiadnu podporu klenby. Očakávajte problémy s kolenami, bedrami a chrbtom. Sú tiež častou príčinou zápalu šľachy na spodnej časti chodidla (plantárna fasciitída).

Žabky – podobne ako balerínky, je tu takmer nulová podpora klenby. Navyše neustále krčenie prstov, aby ste žabky udržali na nohách, spôsobuje kladivkové prsty.

Športová obuv – obľúbená medzi mužmi aj ženami. V prípade športových tenisiek je dôležitá najmä podrážka. Ak je tenká, plochá a ohybná, pravdepodobne budete trpieť bolesťami nôh. Príliš vysoká a hrubá podrážka za zvyšuje nároky na svaly na prednej strane holene.

Topánky nosiť musíme, či už do školy, do práce či pri rôznych aktivitách. Pomôžte si ponožkami ANTIPLESS® s iónmi striebra, ktoré chodidlá chránia a urýchľujú ich regeneráciu.