Mikrobióm chodidiel - neničte dobré baktérie

Čoraz častejšie na nás vyskakujú články či podcasty na tému mikrobiómu a jeho dôležitosti pre naše telo.
Čo jesť a nejesť, aby baktérie v našom čreve boli šťastné, ako si tam udržiavať len tie nápomocné, čo robiť, aby sme sa zbavili tých, ktoré nám spôsobujú problémy.
Rovnako dôležitý je však mikrobióm našej pokožky -a to nie len na nohách. Staráte sa aj o ten?

 Áno pre baktérie! Ale len pre tie správne...

Mikrobióm, teda súhrn všetkých mikroorganizmov (napríklad baktérie, vírusy, huby), ktoré na našej pokožke žijú (a je ich podstatne viac, ako by ste si možno mysleli), významne prispieva k ochrane našej pokožky, je štítom, ktorý, ak pracuje správne, bráni povrch nášho tela pred menej priateľskými obyvateľmi.


Dobré baktérie fungujú ako antibiotiká, no patogény si proti nim nedokážu vybudovať rezistenciu. Súčasne produkujú látky, ktoré bránia vysychaniu pokožky a tvorbe šupiniek.

Niektoré mikroorganizmy na tele máme od nášho príchodu na svet, ich kombinácia je pre nás jedinečná a žijú s nami v symbióze.

Problém nastáva vtedy, ak rovnováhu mikrobiómu niečím narušíme, ochrannú bariéru pretrhneme a kontakt s pokožkou umožníme mikroorganizmom, ktoré tam nemajú čo hľadať. Najväčšie útoky takýchto „votrelcov“ zaznamenávajú naše chodidlá.

Chodíme bosí aj tam, kde by sme nemuseli, nosíme nevhodnú obuv či ponožky, používame k pokožke nešetrnú kozmetiku a potom sa čudujeme, prečo naše nohy smrdia, svrbia či bolia.

Niekedy sa pokúšame nepríjemnú situáciu vyriešiť čo najskôr formou prípravkov obsahujúcich antibiotiká. Určite sú prípady, kedy je takýto zásah nevyhnutný, no musíme mať na pamäti, že spolu so „zlými“ baktériami ničíme aj tie „dobré“.

Mikrobióm sa mení a pokožka môže byť náchylnejšia na ďalšie ochorenia. Ponúka sa riešenie vo forme probiotík.
Po antibiotickej liečbe by ste po nich mali siahnuť určite, no pomôžu aj ako prevencia alebo prvotná liečba.
Probiotiká vo forme sprejov obsahujú baktérie (napr. Bacillus subtilis), ktoré sú pre naše chodidlá prirodzené, čím šetrne odstraňujú problémy.

Napriek tomu, že baktérie na chodidlách potrebujeme, nemusíme sa zmieriť s negatívami, ktoré sa s nimi spájajú.

Aj s nepríjemným zápachom, ktorého pôvodcom sú, sa dá bojovať bez zbytočnej chémie.


Rôzne púdre určené priamo na pokožku alebo vložky do topánok obsahujúce prírodné zložky neutralizujúce pachy zabránia spoločenskému faux pas, no neublížia vašim mikro pomocníkom.

Výborným, a vhodným riešením je aj nosenie správnych antibakteriálnych ponožiek.

Ponožky ANTIPLESS majú antibakteriálnu úpravu, na báze striebra.

Táto úprava na jednej strane bráni rozmnožovaniu pachutvorných baktérií, na druhej strane takzvaným dobrým baktériám neuškodí.

Vyskúšajte si ich aj Vy.

V ponuke päť modelov ponožiek

V ponuke máme 5 modelov ponožiek v piatich farbách a šiestich veľkostiach. Materiálové zloženie ponožiek je rovnaké, líšia sa jedine strihom. Ponožky MEDIC sú s jemným lemom - určené pre opuchnuté nohy. Kliknite na vybraný typ ponožiek, zvoľte si balenie a vyberte si požadovanú farbu a veľkosť.