Pleseň nôh a nechtov – ako vzniká, ako sa chrániť?

Má pleseň na muške aj vaše nohy?

Ak dovolíte svojim chodidlám stráviť príliš veľa času vo vlhkom prostredí a bez prístupu kyslíka, ste na najlepšej ceste k nepríjemnému spoločníkovi – plesni nôh či nechtov na nohách. Mikroorganizmy, ktoré ju spôsobujú však číhajú aj na mnohých miestach, ktorým sa úplne vyhnúť nedokážeme, a tak sa k plesni nôh a nechtov dá dopracovať pomerne rýchlo a jednoducho. Zbaviť sa jej je naopak často beh na dlhé trate.

 Pleseň nôh a nechtov – ako vzniká, ako sa chrániť? Má pleseň na muške aj vaše nohy?

Možno ste si všimli, že niekoho vo vašom okolí trápi oveľa častejšie a niekto sa jej úspešne vyhýba hoci aj celý život. Existujú ľudia, ktorí sú na plesňové ochorenia náchylnejší. Štatisticky najčastejšie postihuje mužov vo vyššom veku, čo však úzko súvisí s ďalšími faktormi. S vekom sa môže napríklad zhoršovať cirkulácia krvi, nechty rastú pomalšie a prirodzene hrubnú.

Choroby, ktoré zvyšujú riziko infekcie plesňami

Ak trpíte niektorou z nasledujúcich chorôb, riziko rozvoja plesňového ochorenia môže byť vo vašom prípade aj niekoľkokrát vyššie.
Spomenúť môžeme cukrovku, ischemickú chorobu končatín, žilovú nedostatočnosť, psoriázu, poruchy endokrinného systému, onkologické choroby, AIDS alebo poruchy imunitného systému.

Problém môže nastať aj v prípade, že užívate antibiotiká. Tie totiž zabíjajú aj baktérie, ktoré zamedzujú šíreniu plesní. Ďalšími liekmi, ktoré môžu prispieť k vašej väčšej náchylnosti k plesniam, sú kortikosteroidy, cytostatiká a lieky používané pri imunosupresívnej liečbe, teda liečbe potláčajúcej imunitu človeka.

Negatívne môže vplývať aj nedostatočná hygiena nôh, hoci nie je najdôležitejším faktorom. Spozornieť by ste však mali, ak vás celkovo trápi nadmerné potenie a tiež v prípade, že na nohách máte nejaké ranky, keďže k prenosu plesne dochádza cez poranenú kožu či sliznice. Skvelou živnou pôdou pre plesne môžu byť vaše nechty aj v prípade, že ich schovávate pod tými umelými.

Prevencia je dôležitá!

Či sa vás niektorý z vyššie spomenutých faktorov týka alebo nie, nič nepokazíte, ak budete poctivo dodržiavať preventívne opatrenia, vďaka ktorým riziko nakazenia zminimalizujete.

Obzvlášť veľký pozor by ste si mali dávať, keď sa hýbete na miestach, kde sa vyskytuje väčšie množstvo bosých ľudí. Tradične sa ako rizikové miesta uvádzajú kúpaliská, plavárne, sauny, verejné sprchy, skúšobné kabínky, pedikérske salóny, požičovne korčúľ či inej športovej obuvi, no nie je vylúčené, že si pleseň prinesiete aj z bežného obchodu s obuvou.

Riziko plesni môžete znížiť i nosením kvalitných ponožiek, najlepšie s antibakteriálnou úpravou. Antibakteriálne ponožky, akým sú napríklad aj ponožky ANTIPLESS® síce pleseň priamo neničia, ale výrazne znížia riziko ich vzniku a pomáhajú pri liečbe.

 

Ponožky ANTIPLESS® s úpravou Sanitized Ag

 

Antibakteriálne ponožky ANTIPLESS® s iónmi striebra boli vyvinuté na prevenciu a pomoc v boji proti najčastejším chorobám chodidiel ako nadmerný zápach, potenie, pleseň nôh, zapáleniny, zapareniny.

Vďaka použitému materiálu a premyslenému spôsobu pletenia ponožky znižujú riziko nepríjemností a môžu výrazne urýchliť ich liečbu.

Úprava Sanitized pôsobí proti rozmnožovaniu baktérií, redukuje nepríjemné pachy, zabezpečí hygienickú sviežosť a udržiava hygienickú rovnováhu pokožky. Striebro má dobrý vplyv na liečenie drobných škrabancov a rán, urýchľuje regeneráciu pokožky.

Vyberte si z našej ponuky: