Vredy na nohách a ich liečba

Pre ľudí s cukrovkou je jedným z najväčších strašiakov takzvaný syndróm diabetickej nohy. Ak sa choroba vyvinie až do tohto štádia, kvalita života pacienta rapídne klesá a hrozí mnoho ďalších komplikácií.

Problémy môžu vyústiť do tvorby vredov. Ich predštádiom je vytváranie miest so zhrubnutou kožou. Keďže nohy diabetických pacientov strácajú citlivosť, nemusíte si ich hneď všimnúť.

Vredy na nohách a ich liečba

Ak prevencii nevenujete dostatočnú pozornosť, zhrubnuté miesta popraskajú a vznikajú otvorené rany. Je nevyhnutné poskytnúť im okamžitú a vhodnú starostlivosť nielen zvnútra (správne nastavenou liečbou cukrovky), ale aj zvonka.

Ak sa totižto rana infikuje, dochádza k typickým príznakom ako sú začervenanie, horúčky, triašky či zimnica. Infekcia môže postupovať a napadnúť tkanivá od kože až po kosť. Vredy súvisiace so syndrómom diabetickej nohy patria k najčastejším typom chronických rán. Čím skôr sú diagnostikované, tým je väčšia nádej na ich zahojenie.

Rana počas hojenia prechádza niekoľkými štádiami. Na začiatku sa čistí, často je v nej prítomný exsudát, je začervenaná a môže opúchať. Množstvo exsudátu postupne klesá a vytvárajú sa nové tkanivá, čím sa rana uzatvára.

Počas celého procesu hojenia je potrebné sa o ranu starať.
Dnes sú už na trhu dostupné moderné krytia, ktoré liečbu urýchľujú. Je dôležité, aby bola rana chránená pred vonkajšími vplyvmi a aby sa v nej udržiavalo prostredie vhodné pre obnovu buniek. Vlhkosť, ktorú krytie zabezpečuje, podporuje granuláciu a epitelizáciu.

Zvoliť špeciálne krytie je vhodné najmä v prípade, že ide o zle sa hojacu ranu. Pri výbere jeho typu treba brať do úvahy fázu, v ktorej sa rana práve nachádza.

Niektoré krytia majú čistiaci efekt. Sekrét a spolu s ním aj zvyšky odumretých buniek sú nasávané vláknami krytia. Uzatvárajú sa vo vankúšikoch, ktoré obsahujú látky zneškodňujúce baktérie.

Mnohé krytia a obväzové materiály obsahujú morské riasy, aktívne uhlie a striebro so širokým baktericídnym spektrom účinnosti. Tie oceníte nielen v starostlivosti o vredy, ale aj pri popáleninách a iných aj hlbokých ranách.

Vďaka tomu, že sa striebro do rany uvoľňuje postupne, neprejavujú sa jeho vedľajšie účinky, jeho koncentrácia je vždy dostatočne malá a nemá negatívny vplyv na okolité zdravé tkanivo. Okrem toho je antibakteriálny účinok krytia dlhší.

Pri liečbe Vám môžu pomôcť i špeciálne – antibakteriálne ponožky tiež s obsahom striebra. Tieto ponožky chránia vaše nohy, pomáhajú pri liečbe a bránia reinfekcie.

Vyskúšajte si ich.


Ponožky ANTIPLESS® sú vyrobené z kvalitnej bavlny a antibakteriálne upraveného polypropylénového vlákna, s certifikovanou úpravou SANITIZED® Ag. Ich jedinečné vlastnosti sú dosiahnuté práve vhodným pomerom týchto materiálov a premysleným spôsobom pletenia.

 

V ponuke päť modelov ponožiek

V ponuke máme už 5 modelov ponožiek v piatich farbách a šiestich veľkostiach. Materiálové zloženie ponožiek je rovnaké, líšia sa jedine strihom. Ponožky MEDIC sú s jemným lemom - určené pre opuchnuté nohy. Kliknite na vybraný typ ponožiek, zvoľte si balenie a vyberte si požadovanú farbu a veľkosť.