Spoločník pre lepší spánok

Vyskúšali ste už rôzne rady a predsa sa večer v posteli celú večnosť prehadzujete, kým sa vám konečne podarí zaspať? Ak je vaša predspánková rutina inak v poriadku, zaspávate vo vyvetranej miestnosti, vyhýbate sa obrazovkám a nevypili ste po večeri kávu či čierny čaj, možno chýba maličkosť. Ponožky.

Ponožky pre lepší spánok

Ak aj patríte k zarytým fanúšikom bosých nôh a ste presvedčený, že by vás v noci skôr obmedzovali, dajte im šancu. Výskumy hovoria, že by v niektorých prípadoch mohli pomôcť.

S nohami v ponožkách vraj zaspíme rýchlejšie. Podľa jedného z výskumov zaspali muži, ktorí mali obuté ponožky, približne sedemkrát rýchlejšie ako tí bez nich.

To však nie je všetko. Vďaka ponožkám môžeme údajne aj spať dlhšie a bez toho, aby sme sa za noc niekoľkokrát prebrali. Výskum hovorí o viac než polhodine.

Uvažujete, čím by to mohlo byť? Môže za to prepojenie telesnej teploty a spánkového cyklu. Spánok sa spája s poklesom vnútornej teploty tela či teploty orgánov. Tú si netreba zamieňať s teplotou kože. Práve oteplením povrchu tela môže klesnúť jeho vnútorná teplota. Rozširujú sa cievy, ktoré sú pod kožou, a tak môže teplo lepšie unikať do prostredia.

Efekt ponožiek môžete zvýšiť aj teplým kúpeľom nôh tesne pred spaním a krátkou masážou chodidiel.

Bonusom môže byť nahriatie ponožiek vopred. Zmena teploty prebehne rýchlejšie a vy ušetríte ďalšie vzácne minúty.
Zvýšenie teploty chodidiel je pre váš mozog jasným signálom, že sa blíži čas spánku.

Náš mozog je veľmi učenlivý. Žiadané prepojenie medzi obutím ponožiek a spánkom môžete podporiť aj ďalšími zvykmi, ktoré zaradíte do predspánkovej rutiny.

K vyššie spomenutým benefitom nosenia ponožiek môžete pripočítať aj ďalšie. Niektoré ženy počas výskumov uviedli, že prostredníctvom tejto termoregulácie sa im podarilo zredukovať nepríjemné návaly tepla.

Ak pod ponožky pridáte aj krém, budete nielen menej unavený, ale aj krajší – zbohom, suché a popraskané chodidlá.

A hovorí sa dokonca aj o tom, že s ponožkami na nohách ľahšie dosiahnete orgazmus.

Dajte si však pozor na to, čo si na noc na nohy natiahnete. Nesiahnite po prvých ponožkách, ktoré vám padnú pod ruku, mohli by ste svojmu spánku narobiť viac škody ako úžitku.

Ak si váš zdravotný stav nevyžaduje kompresné ponožky, určite si vyberte čo najvoľnejšie a najpohodlnejšie. Spomalenie krvného obehu naozaj nie je to, o čo sa snažíte.

Samozrejmosťou by tiež mal byť kvalitný priedušný materiál.
Ak bojujete s plesňou alebo infekciu, určite si vyberte ponožky s antibakteriálnou úpravou.

Ak si vyberiete tie naše, pre spánok odporúčame model Antipless REBRO na normálne nohy a model Antipless MEDIC na opuchnuté nohy.