Syndróm diabetickej nohy - Ischemická diabetická noha

Syndróm diabetickej nohy, ktorý je bežne označovaný zjednodušeným pomenovaním diabetická noha, sa prejavuje ako infekcia, tvorba vredov (ulcerácia) a deštrukcia tkanív.

ischemická diabetická noha


Ochorenie môže byť sprevádzané neurologickými poškodeniami, teda poškodeniami nervov. V praxi sa prejavuje tým, že aj malé poranenie chodidla môže viesť k rozsiahlej infekcii a obrovským komplikáciám, často dokonca k amputácii dolnej končatiny. Po amputácii nohy je výrazne znížená kvalita života diabetika, no zo štatistík vyplýva, že sa tiež zvyšuje riziko amputácie druhej končatiny a aj riziko úmrtia pacienta.

Existujú viaceré rizikové faktory vedúce k tvorbe diabetických vredov. Podľa nich sa diabetická noha rozdeľuje na neuropatickú diabetickú nohu spôsobenú diabetickou neuropatiou, teda poškodením nervových vláken, ischemickú diabetickú nohu spôsobenú poškodením ciev a neuroischemickú, ktorá je ich kombináciou.

Ischemická choroba dolných končatín býva dôsledkom aterosklerózy, kôrnatenia tepien. Tie sa postupne zužujú a zhoršuje sa tak prietok krvi nimi. Ischemická choroba dolných končatín sa teda prejavuje poruchami prekrvenia dolných končatín.
Nohy sú na dotyk chladné a koža je bledá. Horšie prekrvenie znamená jednoduchšie podmienky na vytvorenie rôznych defektov. Zvyčajne vznikajú na okrajových častiach chodidla, najviac ohrozené sú teda prsty, bočné okraje chodidiel a päty.
V oblasti poškodenia koža tmavne. Miesto defektu je veľmi bolestivé a citlivé už pri najmenšom dotyku.

Postupom času sa môže začať odlupovať pokožka. V neskoršom štádiu môže dochádzať k úplnému uzáveru tepny a odumieraniu tkaniva, objavuje sa takzvaná gangréna. Takto postihnuté miesto sčernie a stvrdne. Postup môže byť rýchly a často končí amputáciou.

Ďalším z prejavov nedostatočného prekrvenia tepien je bolesť v lýtku, ktorú pacient pociťuje pri chôdzi. Pacient si však túto bolesť nemusí všimnúť v prípade, že je prítomná aj diabetická neuropatia, ktorá znižuje citlivosť končatiny.

Liečba patrí do rúk odborníkom – čím skôr, tým lepšie. Skorým zásahom – či už v podobe liekov alebo formou chirurgického zásahu – sa dá postup choroby zvrátiť a predísť tak obávanému vyústeniu syndrómu diabetickej nohy.

Antibakteriálne ponožky ANTIPLESS® s iónmi striebra boli vyvinuté na prevenciu a pomoc v boji proti najčastejším chorobám chodidiel, vrátane diabetickej nohy.

Aké sú výhody ponožiek ANTIPLESS®  pre diabetikov?

 1. Neškrtia nohy, znižujú opuchy - majú jemný lem, bez gumičky
  Ponožky MEDIC sa vyznačujú vysokou rozťažnosťou, takže ich jemný lem nebude vaše nohy trápiť. Neškrtia, nebránia prúdeniu krvi a preto výrazne znižujú aj opuchy.
   
 2. Podporujú hojenie drobných rán - bránia šíreniu infekcií
  Ponožky sú vyrábané z kvalitnej bavlny a Polypropylénového vlákna s trvalou antibakteriálnou úpravou SANITIZED® Ag (s iónmy striebra). Striebro má dobrý vplyv na liečenie drobných škrabancov a rán, urýchľuje regeneráciu pokožky. Táto úprava ďalej zamedzuje rozmnožovaniu baktérií, redukuje nepríjemné pachy, zabezpečí hygienickú sviežosť a udržiava hygienickú rovnováhu pokožky.
   
 3. Príjemne zohrievajú nohy – termo vlastnosť.
  Vďaka premyslenému spôsobu tkania Vaša noha je neustále v kontakte so suchou, antibakteriálne upravenou vrstvou. Knôtový efekt zabezpečuje stály odvod potu a tak vytvára pocit sucha. POP vlákno má nízku tepelnú vodivosť, preto neustále udržuje Vaše nohy v príjemnej klíme. To znamená, že v letnom období ponožky vytvárajú pocit chladu a v zime zase pocit tepla.
   
 4. Kvalitný mäkký materiál príjemný na nosenie
  Pri výrobe ponožiek používame prvotriedne materiály, aby sa Vaše nohy cítili príjemne i v náročných podmienkach.

 

 

Niektoré názory našich spokojných klientov:

 
 • ok
  "Sú super. Otec diabetik si ich nevie vynachváliť. Nerežú. Osvedčili sa nám aj pri liečbe otlakov, plesní, či kurých očí. Prosím neberte ich ako náhradu liečby, ale veľkú pomoc pri liečbe. Ponožky vám určite nevyliečia diabetickú nohu alebo kurie oko, ale výrazne pomôžu udržať postihnuté miesto dlhšie čisté, čo prispieva k lepšiemu a rýchlejšiemu hojeniu. Sme spokojní."
  Erika Dugovičová
 • ok
  "Sú pohodlné, presne podľa popisu, noha sa v nich nepotí, príjemný materiál, lem netlačí. Po praní pri odporúčanej teplote bez zmien."
  Jana Radošová
   
  "Ponožky sú vynikajúcej kvality, veľmi dobre sa nosia, sú pohodlné, gumička netlačí a odteraz len také ponožky bude nosiť celá naša rodina "
  Katarina Smolnická
 • ok
  "Ponožky sú pre manžela diabetika, ktorý trpí neuropatiou. Je s nimi spokojný, pretože doteraz ho všetky ponožky tlačili, tieto nie, veľmi dobre sa v nich cíti. Po vypratí kvalita zostala nezmenená. 2 dní nosil ten istý pár, ponožky boli v poriadku. Termin doručenia bol expresne, k našej spokojnosti, obchod sme prvýkrát veľmi dlho hľadali, nakoniec nás po telefóne znavigovali. Hodnotím na 5 hviezdičiek."
  Eva Bořutová
 

 

V ponuke štyri základné typy

V ponuke máme 4 základné typy ponožiek v piatich farbách a šiestich veľkostiach. Materiálové zloženie ponožiek je rovnaké, líšia sa jedine strihom. Ponožky MEDIC sú s jemným lemom - určené pre opuchnuté nohy. Kliknite na vybraný typ ponožiek, zvoľte si balenie a vyberte si požadovanú farbu a veľkosť. Novinka od 06. mája 2020 - krátke, členkové ponožky.