Základná liečba diabetickej nohy

Pre pacientov trpiacich cukrovkou je jednou z najnepríjemnejších a často až život ohrozujúcich komplikácií syndróm diabetickej nohy. Mnohým prípadom by sa dalo predísť dôsledným dodržiavaním preventívnych opatrení, no aj vo chvíli, keď už pacient ochorením diabetickej nohy trpí, liečbou sa dá vyhnúť najhoršiemu. Kompenzácia cukrovky správne nastavenou liečbou je prvým krokom.

Základná liečba diabetickej nohy 

Ďalšia liečba diabetickej nohy, samozrejme, závisí od toho, čo je pôvodcom syndrómu. V prípade vredov, ktoré vznikli následkom diabetickej neuropatie sa používa vlhký preväz, pretože ľahko zasychajú, čo zhoršuje ich hojenie. Pri ischemickom defekte sa používajú suché materiály. Jednou z možností liečby je hyperbarický kyslík. V mnohých prípadoch sa jeho použitím podarilo vyliečiť poškodenia, ktoré by bez neho skončili amputáciou nohy. Používa sa spolu s ďalšou chirurgickou liečbou a užívaním doplnkových medikamentov. Hyperbarický kyslík pomáha nedokrveným tkanivám obnovovať sa, lieči zápal a ničí baktérie, ktoré sa rozmnožili na postihnutom mieste. Za zváženie stoja endovaskulárne metódy, pri ktorých sa cieva vystužuje alebo umelo rekonštruuje, čím sa spriechodní.

Ošetrenie vredov a čistenie rany patrí do rúk odborníkovi. V prípade neodborného ošetrenia sa môže infekcia rozšíriť a spôsobiť ďalšie komplikácie. Infekcia sa prejavuje opuchom, patologickou sekréciou z rany a zvýšenou teplotou. V prípade infekcie je potrebná liečba antibiotikami.

Počas liečenia rán je nevyhnutné, aby sa čo najviac zmenšil tlak na postihnuté miesto, keďže tlakom sa zhoršuje prekrvenie a nedochádza k optimálnemu hojeniu rany. Na odľahčenie postihnutej nohy môžete použiť barle či špeciálne upravenú terapeutickú obuv. V extrémnych prípadoch je odporúčaný pokoj na lôžku.

Určite dbajte na výber vhodnej obuvi a ponožiek. Ak môžete, noste voľnú obuv, alebo špeciálnu obuv vyrobenú pre diabetikov.
U ponožiek si zvoľte modely s voľným lemom (napríklad ANTIPLESS MEDIC) alebo špeciálne ponožky vyrábané priamo pre diabetikov – najlepšie s antibakteriálnou úpravou.