Keď nadíde jeseň, ukrývame svoje nohy v ponožkách, aby im bolo teplo. V zime vyťahujeme hrubé vlnené ponožky, lebo už staré mamy vedeli, že zima ide od nôh. Viac sa nohám nevenujeme. Na čo aj? Predsa ich neplánujeme ukazovať v sandálikoch. Ibaže naše nohy potrebujú starostlivosť aj v zime, aby sa nám potom pred letom odvďačili krásnou hladkou a zdravou pokožkou.
Nebezpečenstvo zimy
Mínusové teploty, všade sneh a mráz. Práve chlad je najväčší strašiak pani Zimy. Ak podceníme správny výber obuvi, vystavíme svoje nohy prírodným živlom, a ani sa nenazdáme a omrzliny sú tu. Chlad je nebezpečný najmä pre prsty na nohách.
Zimné obdobie je suchšie v porovnaní so zvyškom roka. Keď k tomu pripočítame suchý vzduch v domácnostiach, kde vlhkosť pohltí vykurovacie teleso, niet divu, že máme na chodidlách suchú a popráskanú pokožku.
Naše nohy tiež trpia vlhkosťou spôsobenú nadmerným potením v hrubých ponožkách a vystlanej obuvi, alebo dlhou chôdzou v nesprávnej obuvi v snehu a daždi. To vedie k nepríjemnému zápachu, plesňových ochoreniam, pľuzgierom a pod.
Ako sa správne starať o nohy v zime
Nepodceňujme výber obuvi
Na zimu by ste mali mať pripravené kvalitné nepremokavé topánky, ktoré vydržia aj v mokrých podmienkach. Povýšme bezpečie a zdravie našich nôh nad módne trendy.
Ak obuv nasiala vlhkosť, príp. absorbovala pot z vašich nôh, vyzujte sa hneď, ako sa naskytne príležitosť a obuv nechajte vyschnúť. To isté platí aj o ponožkách. Preč s mokrými ponožkami, hoci aj niekoľkokrát denne. Noste ponožky, ktoré sú prospešné pre vaše chodidlá, napr. ponožky ANTIPLESS, ktoré pomáhajú pri liečbe diabetickej nohy, plesni na nohách a atletickej nohy, znižujú potenie a zápach nôh.
Starostlivosť o nohy
V zimnom období by sme mali venovať zvýšenú pozornosť hygiene a starostlivosti o nohy. Tu je niekoľko tipov a rád:
- udržujte svoje nohy čisté – dôkladné umývanie nôh pomáha predísť plesniam nechtov, zarastaniu nechtov a atletickej nohe. V zime by sme si mali umývať nohy denne. Zimné topánky a ponožky často spôsobujú nadmerné potenie, ktoré som už spomínal vyššie.
- pravidelne zvlhčujte – hneď po sprche, keď je vaša pokožka ešte trochu vlhká, naneste na chodidlá hydratačný krém. Takto v pokožke „uzamknete“ vlhkosť a predídete jej popraskaniu.
- bylinný krém na ošetrenie nôh – ak už je vaša pokožka na chodidlách popráskaná, alebo sa objavili iné ranky, ihneď po kúpeli prekryte kritické miesta dostatočným množstvom bylinného krému. Aplikujte ho aspoň dvakrát denne, aj pred spaním, aby ošetrujúce látky v kréme pôsobili cez noc.
- kvalitná pedikúra bez laku na nechty – najmä v zimnom období by sme mali dbať na to, aby naše nechty na nohách mali správnu dĺžku. Nájdite si čas na pedikúru, alebo si urobte radosť a navštívte odborníka. Pod nechtami sa držia nečistoty a baktérie, najmä pri celodennom nosení ponožiek. To isté platí aj o laku na nechty. V ponožkách nikto neuvidí, aký odtieň laku máte, preto nechajte svoje nechty cez zimu oddýchnuť.
- doprajte si masáž nôh – masírovanie chodidiel rozprúdi krvný obeh, čím sa zlepší štruktúra pokožky a zvýši sa jej vláčnosť. Nohy masírujte min. raz do týždňa, najlepšie funguje kokosový olej.
- chce to výživný kúpeľ – existuje celá rada odskúšaných receptov. Vysoko účinný je kúpeľ s medom. Do teplej vody pridajte med a ponorte do nej svoje nohy. Postihnuté miesta jemne vydrhnite. Med má úžasné antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, ponúka aj vysoký hydratačný účinok.
- zacvičte si – pred tým, ako opustíte vyhriaty domov a oddáte sa chladnému mrazivému počasiu, odporúča sa jednoduchý cvik s nohami. Cvičenie nohy zahreje, nebudú mať potom taký šok zo zmeny teploty. Stačí, ak niekoľkokrát zakrúžite chodidlami v smere hodinových ručičiek a potom opačne.
- používajte zásyp na nohy – ak vopred viete, že sa budete celý deň pohybovať v mokrom a chladnom prostredí, ešte predtým, ako si oblečiete ponožky a obujete topánky, použite púder na nohy. Púder absorbuje vlhkosť, účinný je aj pri potení nôh.
A hlavne, doprajte Vašim nohám kvalitné ponožky.