Neuropatická diabetická noha

Syndróm diabetickej nohy (SDN) je snáď najväčším strašiakom ľudí, ktorí majú cukrovku. Ako pri mnohých iných ochoreniach aj tu platí, že vo veľkom množstve prípadov by k tejto komplikácii vôbec nemuselo dôjsť – ak by problém včas diagnostikovali. Zo štatistík vyplýva, že na Slovensku je počet pacientov, ktorí museli kvôli syndrómu diabetickej nohy podstúpiť amputáciu končatiny, príliš vysoký.

Neuropatická diabetická noha

Veľkému percentu z týchto pacientov by sa nohu mohlo podariť zachrániť v prípade, že by im bola včas diagnostikovaná diabetická neuropatia, teda poškodenie periférnych nervov, ktoré je jednou z najčastejších príčin vzniku SDN.

Väčšiu náchylnosť na diabetickú neuropatiu vykazujú pacienti s cukrovkou typu 2. U pacientov s cukrovkou typu 1 je častejšia po piatom roku ochorenia. Pravdepodobnosť ochorenia zvyšuje vysoký vek, ale aj fajčenie či požívanie alkoholu.

Prvý raz by ste diagnostiku mali podstúpiť už vo chvíli, keď váš lekár zistí, že máte cukrovku. Je však potrebné sa k nej v pravidelných intervaloch (minimálne raz ročne) vracať. V lekárňach je už dostupný aj neurotest, ktorý si môže pacient vykonať sám. Raz do roka je dokonca hradený poisťovňou.

Jednoduchým prilepením náplastí a následným zhodnotením sfarbenia diagnostického prúžku do desiatich minút zistíte zloženie potu, a teda aj riziko vzniku SDN.

Medzi prvé príznaky poškodenia periférnych nervov, ktoré zbadáte bez akýchkoľvek testov, je mravčenie, tŕpnutie alebo brnenie pociťované na nohách. Chodidlá postupne strácajú citlivosť a vnímanie bolesti je teda znížené.

V neskorších štádiách sa môže porucha citlivosti rozšíriť aj na horné končatiny. Začína sa prejavovať na končekoch prstov a postupne sa presúva vyššie k lakťom.

Pacienti môžu pociťovať pálenie, ktoré sa najskôr objaví na chodidlách a priehlavkoch. Časom sa však pálenie objavuje čoraz vyššie.

Nepríjemné pocity, ktoré môžu sprevádzať poškodenie periférnych nervov na nohách, pacienti niekedy opisujú ako podobné pocitom pri nosení príliš tesných ponožiek. Typické sú tiež ostré, výrazné bolesti alebo kŕče. Najčastejšie sa vyskytujú vo chvíľach, keď sú končatiny v pokoji, a v nočných hodinách. Niekedy pomáha pohyb nôh alebo studené obklady.

Medzi ďalšie príznaky tohto ochorenia patrí svalová slabosť alebo atrofia, zvýšená únava a neistá chôdza v dôsledku straty rovnováhy.

Zmierniť tieto nepríjemné pocity môžete napríklad nosením správnych ponožiek. Nie každému vyhovuje rovnaký typ, hľadajte dovtedy, kým nenájdete tieto Vaše.

Ponožky ANTIPLESS neuropatiu neliečia, ale sú veľmi príjemné na nosenie a dokážu výrazne znížiť nepríjemnosti.

Prečítajte si niektoré názory našich spokojných klientov:

„Obchod, komunikácia a predaj nemá chybu. Veľmi som spokojná. Iste tak, ako je spokojný každý zákazník ktorý sa trápi s neuropatiou. Ďakujem takým ľudom čo vymysleli takéto ponožky. Sú úžasné a naozaj pomáhajú. .“ – Soňa

„Ponožky sú pre manžela diabetika, ktorý trpí neuropatiou. Je s nimi spokojný, pretože doteraz ho všetky ponožky tlačili, tieto nie, veľmi dobre sa v nich cíti. Po vypratí kvalita zostala nezmenená. 2 dní nosil ten istý pár, ponožky boli v poriadku. Termin doručenia bol expresne, k našej spokojnosti, obchod sme prvýkrát veľmi dlho hľadali, nakoniec nás po telefóne znavigovali. Hodnotím na 5 hviezdičiek.“ – Eva B.

"Sú super. Otec diabetik si ich nevie vynachváliť. Nerežú. Osvedčili sa nám aj pri liečbe otlakov, plesní, či kurých očí. Prosím neberte ich ako náhradu liečby, ale veľkú pomoc pri liečbe. Ponožky vám určite nevyliečia diabetickú nohu alebo kurie oko, ale výrazne pomôžu udržať postihnuté miesto dlhšie čisté, čo prispieva k lepšiemu a rýchlejšiemu hojeniu. Sme spokojní." - Erika D.

 

Aké sú výhody ponožiek ANTIPLESS®  pre diabetikov?

 1. Neškrtia nohy, znižujú opuchy - majú jemný lem, bez gumičky
  Ponožky MEDIC sa vyznačujú vysokou rozťažnosťou, takže ich jemný lem nebude vaše nohy trápiť. Neškrtia, nebránia prúdeniu krvi a preto výrazne znižujú aj opuchy.
   
 2. Podporujú hojenie drobných rán - bránia šíreniu infekcií
  Ponožky sú vyrábané z kvalitnej bavlny a Polypropylénového vlákna s trvalou antibakteriálnou úpravou SANITIZED® Ag (s iónmy striebra). Striebro má dobrý vplyv na liečenie drobných škrabancov a rán, urýchľuje regeneráciu pokožky. Táto úprava ďalej zamedzuje rozmnožovaniu baktérií, redukuje nepríjemné pachy, zabezpečí hygienickú sviežosť a udržiava hygienickú rovnováhu pokožky.
   
 3. Príjemne zohrievajú nohy – termo vlastnosť.
  Vďaka premyslenému spôsobu tkania Vaša noha je neustále v kontakte so suchou, antibakteriálne upravenou vrstvou. Knôtový efekt zabezpečuje stály odvod potu a tak vytvára pocit sucha. POP vlákno má nízku tepelnú vodivosť, preto neustále udržuje Vaše nohy v príjemnej klíme. To znamená, že v letnom období ponožky vytvárajú pocit chladu a v zime zase pocit tepla.
   
 4. Kvalitný mäkký materiál príjemný na nosenie
  Pri výrobe ponožiek používame prvotriedne materiály, aby sa Vaše nohy cítili príjemne i v náročných podmienkach.

 

V ponuke štyri základné typy

V ponuke máme 4 základné typy ponožiek v piatich farbách a šiestich veľkostiach. Materiálové zloženie ponožiek je rovnaké, líšia sa jedine strihom. Ponožky MEDIC sú s jemným lemom - určené pre opuchnuté nohy. Kliknite na vybraný typ ponožiek, zvoľte si balenie a vyberte si požadovanú farbu a veľkosť. Novinka od 06. mája 2020 - krátke, členkové ponožky.