10 tipov, ako sa správne starať o vložky do topánok

Vložky do topánok, stielky do topánok alebo ortopedické vložky do topánok vás opäť dostanú do pohody. Pre mnohých z nás majú vložky pozitívny vplyv pre každodenný život. Existuje mnoho dôvodov, prečo používať stielky to topánok, zároveň existuje niekoľko typov vložiek, preto nám chvíľu trvá, kým si nájdeme tie správne pre naše potreby. Rovnako ako topánky, aj vložky do topánok si vyžadujú pravidelnú údržbu. Prinášam 10 tipov, ako sa o ne správne starať.

 10 tipov, ako sa správne starať o vložky do topánok

 

1. Nechajte ich vyschnúť

Začnime základným pravidlom, ktoré dobre funguje pre bežnú obuv, športové tenisky aj pre vložky do topánok. Vždy večer, keď sa vrátite domov, vyberte vložky z topánok. To im umožňuje vyschnúť a uvoľniť vlhkosť, ktorú počas dňa absorbovali. Ak majú vaše stielky filter s aktívnym uhlím, môže sa počas sušenia regenerovať.

2. Jeden pár nestačí

Tento tip podporuje moje prvé odporúčanie. Aby vložky do topánok mali dostatok času na to, aby poriadne vyschli, majte k dispozícií druhý pár. Zatiaľ čo jeden pár absolvuje spolu s vami všetky každodenné povinnosti, druhý má deň voľna.

3. Noste ponožky

Nosenie ponožiek v topánkach s vložkami znižuje zápach a pomáha udržiavať vložky čisté. Noste ponožky ANTIPLESS®, ktoré znižujú potenie, odvádzajú vlhkosť z pokožky, ponúkajú antibakteriálnu ochranu – v spojitosti s kvalitnými vložkami do topánok: dokonalé! Odporúčame napríklad Ponožky ANTIPLESS Classic alebo Členkové ponožky ANTIPLESS SHORT .

4. Teplá voda a mydlo

Môže to znieť ako klišé, no aj v tomto prípade najlepšie funguje čistá teplá voda a mydlo. Naplňte vodou umývadlo alebo nádobu a pridajte niekoľko kvapiek tekutého mydla alebo pracieho gélu. Vložky ponorte do vody a vyčistite mäkkou špongiou. Opláchnite a nechajte prirodzene vyschnúť.

5. Ocot a voda

Vaše vložky do topánok zapáchajú? Najlepší bojovník so zápachom je ocot. Zabíja tiež baktérie a mikróby. Zmiešajte jeden diel bieleho destilovaného octu a jeden diel teplej vody. Vložte vložky do pripraveného roztoku a nechajte ich v ňom namočené najmenej 3 hodiny. Keď navyše do roztoku pridáte zopár kvapiek esenciálneho oleja, vložky budú po kúre pekne voňať. Po 3 hodinách vložky dôkladne opláchnite vodou a nechajte vyschnúť.

6. Sóda bikarbóna

Na neutralizáciu pachov a boj s baktériami výborne funguje sóda bikarbóna. Nasypte jednu až dve lyžičky sódy do plastového vrecka. Vložte doň stielky do topánok a vrecko uzavrite. Pretrepte ním tak, aby sa sóda rozložila po celom povrchu vložiek. Nechajte ich vo vrecku cez noc. Potom stačí čistá handrička, aby ste z vložiek zotreli zvyšky prášku.

7. Zmrazte ich

Toto je rada starých mám, ale 100 % funguje. Jedným zo spôsobov, ako zabiť baktérie a mikróby na vložkách do topánok, je, že ich na 24 – 48 hodín vložíte do mrazničky. Použite čisté uzatváracie mikroténové vrecko.

8. Dezinfekčný sprej

Dezinfekčný sprej, ktorý funguje na bleskovú údržbu topánok, vám poslúži aj pri starostlivosti o vložky do topánok. Vložky môžete vybrať alebo ich nastriekať priamo v topánkach. Mnohé majú antibakteriálne vlastnosti, rýchlo schnú a nezanechávajú škvrny. Tento spôsob je účinný, ak nemáte na výber a topánky s vložkami si potrebujete znovu obuť. Odporúčam však, aby ste si potom našli čas aj na dôkladnejšie vyčistenie podľa niektorého z predošlých tipov.

9. Podstielka pre mačky

Účinný spôsob, ako zbaviť vložky vlhkosti, je použiť podstielku pre mačky. Vložky nie je potrebné vyberať z topánok. Podstielku pre mačky vložte do ponožky, zaviažte uzol, vopchajte do topánky a nechajte pôsobiť cez noc. Podstielka absorbuje vlhkosť nielen zo stielky, ale aj so samotnej obuvi. Tiež skvele pohlcuje pachy.

10. Vymeňte staré za nové

Vložky do topánok sa nedajú udržiavať vo výbornom stave donekonečna. Stielky do topánok vymeňte hneď, ako na nich zbadáte známky opotrebovania. Investícia do nových vložiek sa vám vráti v pocite pohodlia a bezbolestnej chôdzi.