Prevencia syndrómu diabetickej nohy

Diabetická neuropatia, ktorá je jednou z najčastejších príčin vzniku syndrómu diabetickej nohy (SDN), je diagnostikovaná veľkému množstvu pacientov s cukrovkou.

Existujú však spôsoby, ako sa vyhnúť jej rozvinutiu do ďalšieho štádia a predísť tak SDN, ktorý je jedným z najčastejších dôvodov na amputáciu dolnej končatiny.

Prevencia syndrómu diabetickej nohy. Prevencia je vždy lacnejšia ako liečba!

Základom úspešného liečenia je jej skorá diagnostika. Pacient trpiaci cukrovkou by si mal starostlivo sledovať chodidlá a v prípade akýchkoľvek zmien farby kože, opuchov alebo otlakov upozorniť svojho lekára.

Aby sa pacienti týmto komplikáciám vyhli, je nevyhnutné, aby sa dôsledne riadili pokynmi svojho diabetológa.

Samozrejmosťou je dodržiavanie predpísanej terapie na kompenzáciu diabetu, a teda udržiavanie správnej hladiny cukru. Dbajte tiež na výživu ciev. Bez úpravy životného štýlu to nepôjde.

Napriek tomu, že takéto obmedzenia medzi pacientmi nie sú obľúbené, ide o nevyhnutné zmeny – vaše nohy za to predsa stoja.

Je treba vylúčiť alkohol, prestať fajčiť, dať si záležať na zdravej strave a pravidelne sa venovať fyzickej aktivite či rehabilitácii.

Starostlivosť o nohy začína pravidelnou hygienou a poriadnym osušením chodidiel mäkkým uterákom, nezabúdajúc na priestor medzi prstami. Akékoľvek malé poranenie môže spôsobiť vznik vredu, a tak je nevyhnutná opatrnosť pri úprave nechtov.

Aj hrubá a popraskaná koža môže viesť k poškodeniam, a tak zvoľte vhodné krémy na jej udržiavanie v dobrej kondícii. Vyskúšajte napríklad tie s obsahom urey. Pri krémovaní sa však treba vyhýbať oblasti medzi prstami.
Vyhýbať by ste sa mali tiež chôdzi naboso po akomkoľvek povrchu, keďže sa ňou zvyšuje riziko poranení chodidiel.

Rozhodne nie je jedno, akú obuv zvolíte.

Najlepšie urobíte, ak si zaobstaráte obuv navrhnutú priamo pre diabetikov. V každom prípade musí byť pohodlná, dostatočne široká, kožená, bez obmedzujúcich remienkov a s minimálnym podpätkom.
Pred obutím si topánky vždy skontrolujte a odstráňte prípadné kamienky.

Svoju úlohu zohráva aj výber ponožiek – siahnite po bavlnených, voľných a priedušných.

Vyhýbajte sa ponožkám z lacných, nekvalitných umelých vlákien, tie môžu najviac uškodiť. Pri výbere si skontrolujte, či ponožky neprichádzajú z tretích krajín. Napríklad v prípade textilu z Číny, pred vylodením je nutné tieto chemicky upraviť, aby sa počas cesty neznehodnotili. Jedná sa najviac o karcinogény pentachlórfenol a tetrachlórfenol ktoré sa používajú aj na konzerváciu jutových vriec pri transporte bavlny. Ak si už kúpite takéto ponožky, pred prvým použitím ich minimálne dvakrát vyperte.

Najlepšie je však siahnuť si po ponožkách domácej výroby – najlepšie s antibakteriálnou úpravou a voľným lemom – ktoré sú šetrné k opuchnutým nohám.

Nohám však môže škodiť aj teplo, nevystavujte ich teda zbytočnému prehrievaniu formou horúcich kúpeľov, termoforov či elektrických vyhrievacích podušiek.

Nezabúdajte, prevencia je vždy lacnejšia ako liečba!

 

 

Výhody ponožiek ANTIPLESS®  pre diabetikov:

 1. Neškrtia nohy, znižujú opuchy - majú jemný lem, bez gumičky
  Ponožky MEDIC sa vyznačujú vysokou rozťažnosťou, takže ich jemný lem nebude vaše nohy trápiť. Neškrtia, nebránia prúdeniu krvi a preto výrazne znižujú aj opuchy.
   
 2. Podporujú hojenie drobných rán - bránia šíreniu infekcií
  Ponožky sú vyrábané z kvalitnej bavlny a Polypropylénového vlákna s trvalou antibakteriálnou úpravou SANITIZED® Ag (s iónmy striebra). Striebro má dobrý vplyv na liečenie drobných škrabancov a rán, urýchľuje regeneráciu pokožky. Táto úprava ďalej zamedzuje rozmnožovaniu baktérií, redukuje nepríjemné pachy, zabezpečí hygienickú sviežosť a udržiava hygienickú rovnováhu pokožky.
   
 3. Príjemne zohrievajú nohy – termo vlastnosť.
  Vďaka premyslenému spôsobu tkania Vaša noha je neustále v kontakte so suchou, antibakteriálne upravenou vrstvou. Knôtový efekt zabezpečuje stály odvod potu a tak vytvára pocit sucha. POP vlákno má nízku tepelnú vodivosť, preto neustále udržuje Vaše nohy v príjemnej klíme. To znamená, že v letnom období ponožky vytvárajú pocit chladu a v zime zase pocit tepla.
   
 4. Kvalitný mäkký materiál príjemný na nosenie
  Pri výrobe ponožiek používame prvotriedne materiály, aby sa Vaše nohy cítili príjemne i v náročných podmienkach.

 

V ponuke štyri základné typy

V ponuke máme 4 základné typy ponožiek v piatich farbách a šiestich veľkostiach. Materiálové zloženie ponožiek je rovnaké, líšia sa jedine strihom. Ponožky MEDIC sú s jemným lemom - určené pre opuchnuté nohy. Kliknite na vybraný typ ponožiek, zvoľte si balenie a vyberte si požadovanú farbu a veľkosť.