Kedy môže bolesť nôh súvisieť s cievami?

Bolesť nôh dokáže poriadne ovplyvniť vaše každodenné fungovanie. Ak vás nohy bolia s dlhého státia alebo dlhej chôdze, alebo pociťujete svalovú horúčku po náročnom cvičení, zväčša ide o problémy, ktoré po čase odznejú. Chce to iba oddych, zmenu životného štýlu a možno úpravu jedálnička.

Bolesť môže byť spôsobená tiež artritídou, alebo je iba normálnym znakom starnutia. Ak však pociťujete akútnu, až chronickú bolesť nôh, môže to súvisieť s ochorením ciev. Ako to rozpoznáte a kedy navštíviť lekára?

Kedy môže bolesť nôh súvisieť s cievami?

 

Nohy bolia, lebo...

Bolesť nôh sa môže prejaviť aj vtedy, ak máte akékoľvek problémy s cievami. Úzko súvisí s nesprávnym krvným obehom. Ak pociťujete bolesti, ktoré si neviete nijako vysvetliť, nepohodu a zdá sa vám, že máte nohy z olova, môže ísť o vaskulárne ochorenie. Postihuje najmä dolné končatiny. Takéto stavy sa nazývajú aj klaudikácie.

Klaudikácia je bolesť, ktorá sa objavuje zvyčajne pri rovnakej záťaží. Môžete ju cítiť pri chôdzi, dokonca pre ňu musíte spomaliť až zastať a počkať, kým odznie. Sprevádzať ju môže aj pálenie, kŕče a celková slabosť dolných končatín.

Kto môže pociťovať klaudikácie

V prvom rade sú to ľudia, ktorí majú diagnostikované niektoré z cievnych ochorení. Tie sa vyskytujú častejšie u ľudí nad 50 rokov. Postihovať však môže aj:

  • tehotné ženy;
  • ľudí sa nadváhou;
  • cukrovkárov a ľudí s vysokým krvným tlakom;
  • ľudí so sedavým zamestnaním;
  • tých, ktorí majú v rodinnej anamnéze cievne ochorenia;
  • fajčiarov.

Klaudikácia a Ochorenie periférnych artérií

Bolesti nôh sú často ranným štádiom cievneho ochorenia, ktoré sa ukrýva pod skratkou PAD. Ide o komplikáciu, ktorá je často spôsobená aterosklerózou. Je to vaskulárna porucha, ktorá ovplyvňuje prietok krvi do končatín, najčastejšie do nôh.

Pri ateroskleróze sa upchávajú tepny. Ich steny hrubnú a usádza sa na nich vrstva tukových buniek, označovaná aj ako plak alebo aterosklerotický plát. Končatiny sú tak nedostatočne zásobené živinami a kyslíkom.

Príznaky ochorenia periférnych artérií

Klaudikáciou to začína. Najprv cítite tupé až kŕčovité bolesti v nohách, najčastejšie v lýtkach. Objavujú sa pod zúženou tepnou. V neskorších štádiách môžete tieto bolesti pociťovať aj vtedy, keď ste v pokoji, oddychujete alebo ležíte.

Medzi príznaky tohto cievneho ochorenia patria ďalej znížená citlivosť nôh a slabosť v dolných končatinách, lesklá pokožka, pomalší rast nechtov, strata ochlpenia na nohách, vredy, zmena farby nôh a pod.

Liečba PAD

Liečba sa vykonáva pod dohľadom lekára špecialistu. Zahŕňa medikamentóznu liečbu a úpravu životného štýlu. Je zameraná najmä na zastavenie progresie ochorenia. Ak lieky a úprava životosprávy nepomáhajú, nastupuje chirurgické rozšírenie tepien.

Prevencia

Čo môžete urobiť vy? Predísť tomuto ochoreniu dokážete tak, že upravíte svoje stravovanie. Vyradíte ťažké a mastné jedlá, potraviny s obsahom jednoduchých cukrov, alkohol, príliš nesoľte a zrieknete sa fajčenia. Pomôže aj pravidelné cvičenie a chôdza. Usilujte sa udržať si zdravú váhu. Vyvarujte sa dlhému sedeniu. Ak máte sedavé zamestnanie, naučte sa urobiť si pauzu každých 30 minút, aby ste si natiahli nohy a naštartovali krvný obeh.

Problémy, ktoré nesúvisia s cievami

Bolesť nôh môže súvisieť aj s inými ochoreniami. Býva sprievodným javom zápalu kĺbov, natiahnutej alebo poškodenej šľachy. Sťažujú sa na ňu aj pacienti trpiaci na artritídu, osteoporózu, ischias, burzitídu, herniu disku a pod.

Neignorujte bolesti nôh

Bolesť nôh vám našepkáva, že niečo nie je v poriadku s krvným obehom. Bez včasnej a správnej liečby by ste mohli skončiť so závažnejším ochorením. Ak sa vám čokoľvek nepozdáva, určite sa obráťte na odborníka.