Beh naboso: áno alebo nie?

Čo má 26 kostí, 33 kĺbov a viac ako sto šliach, väzov a svalov? Správne, ľudské chodidlo. A práve to pri behu trpí najviac. Beh je totiž šport s vysokým nárazom, ku ktorému dochádza pri dopade chodila na zem. Aj preto bežci dávajú veľký dôraz na svoju bežeckú obuv.

 Beh naboso áno, alebo nie?

V posledných rokoch zažíva svoje veľké boom beh naboso. Potom tu je ďalšia skupina bežcov, ktorí dávajú prednosť tzv. barefoot topánkam. Je beh naboso zdravý? Skôr ako s behom naboso začnete, je dobre poznať aj riziká.

Prečo by ste mali zvážiť beh naboso?

Chodidlá majú tisíce nervových zakončení. Vďaka nim dokonale cítite podklad, na ktorý dopadá vaše chodidlo. Beh stimuluje nervy chodidla, tie vysielajú do tela signály, a vy tak lepšie chápete, na čom stojíte a ako došľapujete, a to začne formovať váš celkový pohyb.

Bežci naboso majú tendenciu robiť kratšie kroky a dopadať na brušká chodidiel. Beh naboso vás núti byť obozretní a opatrní, zozačiatku sa musíte naučiť vnímať podklad. Môže to byť bolestivé, aj preto sa väčšina športovcov vráti späť k behu v topánkach. Tí však, čo to nevzdajú, si časom nájdu správnu techniku, naučia sa správne držať telo, aby beh bol bezpečný a efektívny. Bez naboso tiež zvyšuje silu šliach a svalov a dlhodobo predchádza zraneniam z nadmerného zaťaženia.

Výhody behu naboso

1. Beh naboso posilňuje chodidlá a nohy

Beh naboso posilňuje chodidlá, lýtka a Achillove šľachy viac ako beh v topánkach, pretože svaly sa aktivujú okamžite po dopade na zem, čím sa stabilizuje chodidlo. Podpora a odpruženie bežeckých topánok spôsobuje, že vaše nohy sa stávajú lenivé, jednoducho sa spoliehajú na to, že celú tú prácu urobí za nich niečo iné.

2. Väčšia dynamika počas behu

Keď beháte naboso, prirodzene skracujete krok, aby ste optimalizovali dopad na zem. Pri každom dopade totiž cítite isté nepohodlie, máte priamy hmatový kontakt s podkladom, to vás núti bežať efektívnejšie. Pri behu dopadáte na strednú časť chodidla alebo na brušká, pričom vaša klenba funguje ako prirodzený tlmič nárazov, čo pomáha znižovať stres pri náraze. Zlepšuje to aj dynamiku behu. Pri behu v bežeckej obuvi dopadá vaša noha na pätu, teda pred vaše boky, čo spôsobuje zbytočné brzdenie pri každom kroku, takže z behu nevyťažíte maximum.

3. Zlepšenie rovnováhy

Tento prínos pocítite takmer okamžite. Nielen pri behu, ale aj pri rôznych cvikoch, ako sú drepy, cvičenie s činkami a pod. pocítite oveľa väčšiu stabilitu. Beh naboso zlepšuje aj vašu propriocepciu, čo je uvedomovanie si polohy kĺbov a končatín a pohybov vášho tela.

4. Spaľuje viac kalórií

Kým bežecká obuv je vyvinutá a vyrobená tak, aby vás podporovala pri každom kroku a nútila ísť dopredu, ak beháte naboso, všetko ostáva na vás. Pri každom kroku musíte vynaložiť viac energie ako pri behu v bežeckej obuvi. Od prvého dopadu vašej nohy na zem až po posledný krok ste to vy, kto do pohybu musí vložiť energiu.

5. Menej bolestivé

Určite máte v botníku topánky, v ktorých sa jednoducho necítite dobre. Nielenže vás z nich bolia chodidlá, ale aj chrbát a tŕpnu vám nohy. Pri behu naboso sa takéhoto nepohodlia nemusíte obávať. Dopad na prednú časť chodidiel navyše znižuje stres na kolená a bedrové kĺby.

6. Podporuje činnosť mozgu

Beh naboso má pozitívny vplyv na činnosť mozgu. Pri takomto behu musíte byť viac duševne zaangažovaní, nonstop musíte dávať pozor na to, kde šliapete. Musíte rýchlo spracovať zmyslovú a hmatovú spätnú väzbu, čím sa precvičuje aj váš mozog.

Nevýhody behu naboso

1. Môže zvýšiť riziko zranenia

Ak ešte nie ste zvyknutí na beh naboso a bez prípravy sa doň vrhnete, môžete pociťovať bolesti svalov, najmä lýtok a chodidiel. Zranenia môžu spôsobiť aj rôzne predmety na ceste, sklo a pod. Ak ste doteraz nosili bežecké topánky, potom je pravdepodobné, že pokožka na chodidlách je relatívne mäkká, takže spočiatku môžete pravdepodobne očakávať nejaké pľuzgiere.

2. Bolesť lýtok a problémy s Achillovou šľachou

Aj keď dlhodobo beh naboso prospieva našim nohám, svalom a väzivám, z krátkodobého hľadiska môže nastať stresové napätie v lýtkach a poranenie Achillovej šľachy. Väčší predpoklad týchto ťažkostí je u ľudí, ktorí trpia akýmikoľvek problémami s lýtkami a Aichillovkou.

Beh naboso – áno alebo nie?

Vyskúšajte. Beh naboso nie je pre každého. Ak vám aj tento typ behu nesadne, obujte si svoje obľúbené bežecké tenisky a choďte si vyvetrať hlavu. Ak vám to naboso nevyhovuje, existuje alternatíva v podobe barefoot topánok, ktoré kopírujú vaše chodidlo, poskytujú vám určitú ochranu pred priamym kontaktom so zemou, zároveň vás nijako neobmedzujú. Odborníci odporúčajú pre optimálny bežecký výkon kombináciu behu naboso aj v topánkach.