Aby nohy neopuchli... ani v teple

Opuch nôh v letných mesiacoch často prekvapí aj tých, ktorých po zvyšok roka netrápi. Telo pracuje pri vysokých teplotách inak, pokúša sa teplo regulovať, žily sa rozťahujú.

 Aby nohy neopuchli... ani v teple

Pôsobením gravitácie sa tekutina prirodzene snaží dostať dole a ukladá sa v končatinách. Najčastejšie opúchajú nohy, no niekedy sa opuch objaví aj na horných končatinách. Na zmenu teplôt reaguje každý inak.

Najcitlivejší sú ľudia, ktorí na horúčavy nie sú zvyknutí. Ďalším faktorom je vek – väčší pozor si musia dávať starší ľudia, ale aj deti, ktorým sa ešte termoregulačný systém vyvíja.

Sú faktory, ktoré ovplyvniť viete ...

Zatiaľ čo svoj vek neovplyvníte, sú faktory, na ktoré vplyv mať môžete. Opuchy sa častejšie objavujú u ľudí trpiacich obezitou a u tých, ktorí si nedávajú pozor na svoju životosprávu.

Ak sa nechystáte na veľké sťahovanie do zimných krajín, teplu sa asi nevyhnete, ale (najmä ak patríte k rizikovým skupinám) môžete sa pokúsiť aspoň minimalizovať pobyt vonku a tráviť viac času v chladnejších vetraných miestnostiach alebo vyhľadávať tienisté miesta. Niekedy to však možné nie je, a tak je dobré mať vždy poruke pár tipov, ktoré prinesú úľavu.

Dobre známou radou je ukladanie nôh do vyvýšenej polohy. Ideálne aspoň na tridsať minút niekoľkokrát denne. Ak vám to však povinnosti nedovoľujú, pomôže aj pár minút. Dobehnúť to môžete v noci. S nohami vyloženými na vankúšoch alebo stočenej deke vaše nohy počas spánku zregenerujú oveľa rýchlejšie.

Vymeňte horúci kúpeľ a termálnu vodu.

Ak patríte k milovníkom horúceho kúpeľa, termálnych bazénov alebo sauny, v lete ich vymeňte za vlažnú sprchu. Ak vás táto predstava neláka, ukončite aspoň zvyčajný sprchovací proces niekoľkými sekundami studenej vody nasmerovanej na oblasť nôh.
Dopriať si môžete tiež relaxačné masáže chladiacimi masťami alebo bleskové osvieženie v podobe chladiaceho spreja. Namáhavým športovým výkonom si určite nepomôžete, no ľahká prechádzka alebo plávanie môže zlepšiť cirkuláciu krvi a zmierniť opuchy.

Dôležité je tiež to, čo dodáte telu zvnútra.

 

Samozrejmosťou by mal byť pitný režim, na ktorý ale často zabúdame. Nájdite spôsob, ktorým si počas dňa v pravidelných intervaloch pripomeniete, že je čas na pohár vody. Nestačí len reagovať na smäd, vtedy je už neskoro.

Pozor tiež na letné grilovačky, ktoré sú ako stvorené na prekročenie odporúčaných denných dávok soli. Zamerajte sa na jedlo, ktoré pomáha telu zbaviť sa zadržiavanej vody – zelené fazuľky, zelené šaláty, tekvica, ananás, cibuľa či červená repa. Doplniť ich môžete aj výživovými doplnkami s obsahom pagaštanu konského a magnézia.

Vyzujte sa, ak môžete ...

Ak máte možnosť, buďte bosí. Ak kvôli zamestnaniu alebo iným povinnostiam musíte mať ponožky, noste také, ktoré majú voľný lem, a netrápia opuchnuté nohy.
Ponožky ANTIPLESS MEDIC okrem jemného lemu výrazne znižujú potenie a zápach a pomáhajú i pri liečbe plesni nôh.
Preto sú ideálnou voľbou aj cez letné mesiace na opuchnuté nohy.
Našu ponuku nájdete tu: Ponožky na opuchnuté nohy - ANTIPLESS MEDIC