Prečo majú diabetici špeciálne nároky na spodnú bielizeň?

Cukrovka je zväčša ortieľ na celý život. Diabetik sa jednoducho musí naučiť s tým žiť. Mal by byť oboznámený s tým, čo si môže dovoliť a čo nie. Základom je kontrola hladiny cukru v krvi. Avšak pozor si musí dávať aj na ďalšie nástrahy každodenného života.

Cukrovkár je oveľa viac náchylný na rôzne infekcie a kožné ochorenia. Zdravotné komplikácie a problémy, ktoré zdravý človek pomocou liekov a ďalších opatrení zvládne za niekoľko dní, vedia ľudí trpiacich cukrovkou poriadne potrápiť. A tu je veľmi dôležité, akú spodnú bielizeň nosíte.

Prečo majú diabetici špeciálne nároky na spodnú bielizeň

 

Prečo sú diabetici náchylnejší na kožné problémy

Ak trpíte cukrovkou, určite ste zaznamenali, že vaše telo stráca veľké množstvo tekutín. Je to spôsobené vysokou hladinou glukózy v krvi. Objaví sa suchá pokožka na nohách, chodidlách, lakťoch a iných oblastiach tela.

Ak suchá pokožka popraská, akoby ste otvorili brány pre baktérie. Tie potom spôsobia rôzne infekcie. Preto je starostlivosť o pokožku nevyhnutá. Dôležitý je aj správny výber ponožiek a spodnej bielizne.

Drobné ranky a trhlinky

Pri cukrovke hrozí rôzne poškodenie a obmedzenie nervového a obehového systému. Takéto problémy potom súvisia so zníženou citlivosťou a s tým spojeným zvýšeným rizikom poranenia.

Diabetik si často drobné poranenia ani neuvedomuje a s liečbou prichádza často neskoro. Aj preto je nevyhnutné, aby nosil správnu spodnú bielizeň, najlepšie s antimikrobiálnymi vlastnosťami.

Kvasinkové infekcie a infekcie močových ciest

Diabetes melitus prináša zvýšené riziko kvasinkovej infekcie. S vaginálnymi mykózami sa diabetičky stretávajú často. Tu je potrebné starostlivo sledovať glykémiu. Ak hodnoty skáču hore a dole, zbaviť sa kvasinkovej infekcie bude zložitejšie. Zdravé prostredie intímnych partií podporíte aj nosením vhodných nohavičiek. Správna spodná bielizeň zníži tiež riziko infekcie močových ciest.

Aká spodná bielizeň je vhodná pre diabetikov?

Nie každý trpiaci cukrovkou potrebuje špeciálnu spodnú bielizeň. Ak netrpíte nijakými problémami, vystačíte si s ponožkami, nohavičkami, boxérkami a slipmi, ktoré sú pohodlné, nezväzujú, netlačia a dobre sa nosia. Ak si však zvolíte správnu spodnú bielizeň, môžete predísť rôznym komplikáciám.

Vhodná spodná bielizeň

Cukrovka ovplyvňuje váš celkový zdravotný stav, vrátane urologického zdravia. Spodná bielizeň pre diabetikov je upravená tak, aby vyhovovala všetkým požiadavkám z hygienického hľadiska.

Nohavičky, boxérky aj slipy určené pre diabetikov majú protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti. Sú priedušné, teda tu neexistuje žiadna možnosť na tvorbu a vznik plesne, húb a baktérií.

Spodná bielizeň je vyrábaná z mäkkého materiálu, nikde netlačia a ideálne sedia. Odborníci odporúčajú najmä bavlnenú alebo bambusovú spodnú bielizeň, ktorá dýcha, je mäkká a pohodlná, navyše hypoalergénna.

Bavlnená spodná bielizeň je prirodzené savá, ochráni vás pri nadmernom potení. Funguje tiež ako regulátor teploty, takže vás udrží v suchu za každých okolností.

Na trhu už dnes existuje niekoľko alternatív ku klasickej spodnej bielizni. Počuli ste už o boxérkach či nohavičkách s vreckom, kde si môžete uložiť potrebné príslušenstvo, napríklad inzulínovú pumpu?

Vhodné ponožky

Niektoré ponožky pre diabetikov sú vyrobené bez švov, takže odieranie pokožky je znížené na minimum. Takéto ponožky sú navyše vyrobené z materiálu odvádzajúceho vlhkosť. Nohy udržujú v suchu, teda tam nie je živná pôda pre rast baktérií a infekcie.

Ponožky by mali mať tiež dostatočne široký lem, aby sa do nohy nezarezával a nepôsobil otlaky. Lem by mal byť tiež voľný a elastický, umožňuje správne prekrvenie nohy a znižuje opuchy.

Antipless ponožky na diabetickú a opuchnutú nohu obsahujú navyše ióny striebra, ktoré urýchľujú hojenie drobných rán.