Pleseň nôh a nechtov – ako zistíte, že je to pleseň?

Prekvapili vás nepríjemné pocity medzi prstami na nohách? Pri bližšom pohľade ste zistili, že kožu máte mierne začervenanú? Objavilo sa svrbenie či pálenie? S najväčšou pravdepodobnosťou sledujete prvotné príznaky začínajúceho plesňového ochorenia nohy a urýchlene by ste sa mali pustiť do boja s ním.

Pleseň nôh a nechtov - ako zistíte, že sa jedná o pleseň nôh?


Nepodľahnite pokušeniu príznaky ignorovať a dúfať, že sami zmiznú. Podceňovať pleseň na nohách sa nevypláca. Pôvodne sústredená na niekoľko milimetrov štvorcových vašich chodidiel (najčastejšie medzi malíčkom a druhým prstom) sa môže rozrásť do ťažko zvládnuteľných rozmerov.


Ak pleseň nevyliečite v zárodku, koža praskne, začne mokvať a môže dôjsť k opuchu postihnutého miesta.
Ďalším štádiom je suchá koža a biele či sivé šupinky, ktoré sa z nej olupujú. Varovným signálom môže byť tiež typický zápach chodidiel.


Tieto problémy môžu pretrvávať dlhodobo a v extrémnych prípadoch môžu negatívne ovplyvňovať aj chôdzu. Niekedy bolesť a viditeľné príznaky pominú, no nebezpečné patogény sa na chodidlách naďalej nachádzajú a môžete nimi nakaziť ľudí vo svojom okolí.

Pleseň môže napadnúť aj nechty


V prípade, že problémy s plesňami dlhodobo zanedbávate, ohrozené sú aj vaše nechty. Iba výnimočne sa ochorenie objaví najprv na nich.


V závislosti od mikroorganizmu, ktorý je pôvodcom ochorenia, môžete sledovať niektoré z nasledujúcich príznakov. Najčastejším je zmena farby nechta. Biele, žlté či sivé škvrnky sa zo špičky nechta rozširujú smerom k lôžku.

Necht hrubne, deformuje sa jeho tvar, stáva sa krehkým a dochádza k jeho lámaniu. Pri postupujúcom a neliečenom ochorení môže dokonca odumrieť a odpadnúť.


Ak máte nechty postihnuté kvasinkami, zmeny začnete badať najprv v oblasti lôžka, ktoré je červené a zapálené.

Napriek tomu, že príznaky sú pomerne jednoznačné, môžete si dať svoje podozrenie potvrdiť aj dermatológom. Niekedy mu stačí pohľad, inokedy odoberie vzorku nechta a pošle ju na preskúmanie do laboratória.

Zistením presného pôvodcu môže nastaviť najvhodnejšiu liečbu a zbaviť vás pretrvávajúceho ochorenia rýchlejšie, ako keď ho liečite iba voľne dostupnými prípravkami. Následne absolvujte aj kontrolné vyšetrenie, aby ste sa uistili, že ste sa plesne naozaj zbavili.

V rannom štádiu pleseň môžete liečiť i bez doktora


V rannom štádiu nákazy (svrbenie, červenanie) je možné pleseň pomerne ľahko a rýchlo odstrániť i domácimi metódami. Najdôležitejšie je okamžite zakročiť.

V tomto štádiu pomôže hlavne vytvorenie suchého prostredia nôh. Tie zabezpečíte vysušením a častou výmenou topánok, použitím kvalitných zásypov (napríklad Ansilver) cez deň i v noci.

Okamžite po návrate domov si vyzujte topánky i ponožky umyte a dobre si usušte nohy a použite zásyp. Dobrým pomocníkom je aj napríklad hypermangánová kúpeľ.

Cez deň, keď musíte nosiť topánky aplikujte zásyp aj na nohy aj do topánok.

Najsilnejšou zbraňou proti plesni nôh je suché prostredie – suché nohy – kde nemôžu spóry húb rozmnožovať. Preto okrem zásypu a suchej obuvi nezabudnite ani na kvalitné ponožky, ktoré udržujú čo najdlhšie vaše nohy suché.

Ponožky ANTIPLESS® sú vyrobené z kvalitnej bavlny a antibakteriálne upraveného polypropylénového vlákna. Vďaka vhodnému pomeru týchto materiálov a premyslenému spôsobu pletenia ponožky ANTIPLESS® majú takzvaný knôtový efekt, čo zabezpečí stály odvod potu a udržuje vaše nohy dlhšie suché. Certifikovaná antibakteriálna úprava SANITIZED s iónmi striebra ničí chorobotvorné baktérie a urýchluje hojenie.

Vo väčšine prípadov tieto kroky stačia k tomu, aby ste šírenie plesní zastavili a postihnuté miesto vyliečili.

Ak tieto metódy nezaberú a aj po týždni máte príznaky, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Oni Vám poradia alebo predpíšu vhodné lieky – napríklad špeciálny zásyp proti plesni alebo iný protiplesňový prípravok.

Prevencia je vždy lacnejšia ako liečba

Po vyliečení plesni nôh a nechtov nezabudnite na prevenciu. Pleseň nôh sa len tak ľahko nevzdáva. Ak znovu zacíti vhodné prostredie, veľmi rýchlo sa objaví zase.

Preto majte na pozore a dbajte na prevenciu. Naďalej používajte zásyp a noste kvalitné ponožky, najlepšie s antibakteriálnou úpravou.

Verte mi, prevencia je vždy lacnejšia ako liečba.

 

Ponožky ANTIPLESS® s úpravou Sanitized Ag

 

Antibakteriálne ponožky ANTIPLESS® s iónmi striebra boli vyvinuté na prevenciu a pomoc v boji proti najčastejším chorobám chodidiel ako nadmerný zápach, potenie, pleseň nôh, zapáleniny, zapareniny.

Vďaka použitému materiálu a premyslenému spôsobu pletenia ponožky znižujú riziko nepríjemností a môžu výrazne urýchliť ich liečbu.

Úprava Sanitized pôsobí proti rozmnožovaniu baktérií, redukuje nepríjemné pachy, zabezpečí hygienickú sviežosť a udržiava hygienickú rovnováhu pokožky. Striebro má dobrý vplyv na liečenie drobných škrabancov a rán, urýchľuje regeneráciu pokožky.

Vyberte si z našej ponuky: