Zbavte sa zápachu chodidiel krok za krokom

Potenie je bežné a prospešné. Prostredníctvom potu sa telo zbavuje odpadových látok a reguluje svoju teplotu. Okolo 250 000 potných žliaz sa nachádza práve na chodidlách, nie je teda prekvapujúce, že práve tam spôsobuje pot aj mnohé problémy.

Kombináciou tepla a vlhka vznikajú ideálne podmienky pre premnoženie baktérií, ktoré následne produkujú plyny vyvolávajúce nepríjemný zápach nôh.

Nejde však len o sezónny problém vyskytujúci sa v čase, keď nás trápia letné horúčavy. Na činnosť potných žliaz totiž vplýva nielen okolitá teplota, ale aj hormonálne zmeny, stres, úzkosť či strach.

Väčšinu z týchto faktorov ovplyvniť nedokážeme – to, čo urobiť môžeme, je dbať na správnu hygienu, nosiť kvalitnú obuv a ponožky a doplniť to vhodnými prípravkami regulujúcimi potenie, eliminujúcimi zápach a odstraňujúcimi plesne.

 Zbavte sa zápachu chodidiel krok za krokom

Bez pravidelnej hygieny to nepôjde.

Nohy si umyte aj viackrát za deň, prípadne použite mydlo s antibakteriálnymi a protiplesňovými účinkami, ktoré je bežne dostupné v lekárni. Ak máte 15 až 20 minút, rýchlu sprchu nahraďte kúpeľom chodidiel.

Receptov, ktoré môžete doma vyskúšať je veľa.

Schopnosť regulovať potenie sa pripisuje čiernemu alebo zelenému čaju kvôli obsahu tanínov (2 – 4 vrecúška na lavór vody), šalvii, ktorú môžete kombinovať so sušeným rozmarínom (1 – 2 čajové lyžičky na 1,5l vody), ale bojovať so zápachom vám pomôže aj mäta, dubová kôra či voda s kvapkami esenciálnych olejov z čajovníka alebo levandule.

Ďalšie možnosti predstavuje rozpustená morská soľ, sóda bikarbóna v kombinácii s citrónom (štvrť pohára sódy a šťava z jedného citróna na lavór) alebo ocot riedený vodou v pomere 1:2, ktorý vytvára nehostinné prostredie pre baktérie (Pozor - nevhodný v prípade, že na chodidlách máte nejaké ranky!). Kúpeľ chodidiel má aj nezanedbateľnú pridanú hodnotu – oddýchnete si a znížite tak hladinu stresu.

Po kúpeli dôkladne osušte

Po kúpeli prichádza na rad dôkladné osušenie chodidiel a prípadná aplikácia púdrov (aj tu môžete pridať pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja) či protiplesňových krémov. Ak si to práve môžete dovoliť, ostaňte naboso. Ak nie, dbajte na vhodné ponožky a obuv.

Dbajte na vhodné ponožky a obuv

Vyhýbajte sa nekvalitným umelým vláknam a vyberajte si prírodné materiály vždy, keď to je možné. Pomôže priedušná plátenná alebo kvalitná kožená obuv, ktorú môžete doplniť antibakteriálnymi vložkami. Rovnaké topánky nenoste dva dni po sebe, aby mali čas poriadne vyschnúť, a snažte sa tiež skrátiť čas, ktorý trávite v jedných topánkach – napríklad prezúvaním sa v práci.

Zloženie stravy

Vylučovanie potu a jeho zápach sa dá ovplyvniť aj zložením stravy. Stavte na zinok, ktorý nájdete v morských plodoch, hovädzom mäse, špenáte, ovsených vločkách, hubách, mandliach a mnohých iných potravinách.

Paradoxne – pozitívny účinok má aj pitie dostatočného množstva tekutín, keďže dostatok vody v tele pomáha s reguláciou teploty.
Skúste sa tiež na pár dní vyhnúť pikantným a mastným jedlám a jedlám, ktoré obsahujú cibuľu a cesnak.

 

Náš tip pre vaše nohy.

Ponožky ANTIPLESS® s iónmi striebra boli vyvinuté na prevenciu a pomoc v boji proti najčastejším chorobám chodidiel. Aktívne striebro ničí baktérie, urýchľuje regeneráciu a chráni chodidlá.
 

V ponuke päť modelov ponožiek

V ponuke máme už 5 modelov ponožiek v piatich farbách a šiestich veľkostiach. Materiálové zloženie ponožiek je rovnaké, líšia sa jedine strihom. Ponožky MEDIC sú s jemným lemom - určené pre opuchnuté nohy. Kliknite na vybraný typ ponožiek, zvoľte si balenie a vyberte si požadovanú farbu a veľkosť.