Členkové čižmy, rovnako ako modré džínsy či biela košeľa, patria do zoznamu základných prvkov oblečenia, ktoré by nemali chýbať v žiadnom šatníku. Členkové čižmy pôsobia elegantne, štýlovo a veľmi dobre sa nosia. Aby sa v čižmách vaše nôžky cítili naozaj dobre, chce to správne a kvalitné ponožky. Veru, aj to, aké ponožky si k členkovým čižmám oblečiete, ovplyvňuje vašu pohodu počas dňa.
Čižmy bez ponožiek?
Čižmy a ponožky sú nerozlučná dvojica. Okrem toho, že toto spojenie má niekoľko hygienických a zdravotných benefitov, ponožky v čižmách potrebujeme z jednoduchého dôvodu: aby sa nám v nich kráčalo pohodlne.
Čižmy prekrývajú celé chodidlo, šplhajú sa k členkom, niektoré dokonca až ku kolenám. Kotníčky bez ponožiek dráždia pokožku, odierajú sa o ňu, nehovoriac o zipse či iných dekoratívnych prvkoch.
Ďalším dobrým dôvodom, prečo nosiť ponožky v čižmách, je potenie nôh. To veru nezastaví chladnejšie počasie či sneh. S potením nôh je potrebné počítať za každých okolností a v každom počasí.
Kvalitné ponožky absorbujú pot, mnohé majú trvalú antibakteriálnu úpravu. Potenie v čižmách viete redukovať aj tak, že zvolíte ponožky, ktoré znižujú potenie a zápach, napríklad ponožky ANTIPLESS®.
Ponožky v čižmách zabraňujú priamemu kontaktu s materiálom, a teda aj s nečistotami, ktoré sa držia vo vnútri obuvi. Nosenie čižiem bez ponožiek sa môže zdať neškodné, ale môže spôsobiť veľa kožných problémov. Je tu vysoké riziko vzniku pľuzgierov, hrozia aj plesňové infekcie.
Členkové čižmy a členkové ponožky
Toto je jedna z možností, aké ponožky zvoliť k členkovým čižmám. Pri výbere ponožiek nás zvyčajne vedie tzv. pravidlo piatich „P“:
1. preferencie – často siahneme po obľúbených ponožkách, ktoré máme vyskúšané. Náš výber ovplyvňuje aj strih a farba. Kým niekto dáva prednosť veselým vzorkovaným ponožkám, iní majú v zásuvke páry ponožiek výlučne v čiernej farbe.
2. pohodlie – ak mám mať ponožku na nohe celý deň, chcem, aby moje nohy boli ako v bavlnke. Preto sa veľký dôraz kladie na materiál, z ktorého sú vyrobené.
3. počasie – iné ponožky volíme v lete, iné v zime. Tento faktor ovplyvňuje aj náš výber ponožiek do členkových čižiem.
4. príležitosť – chystám sa do práce, na prechádzku alebo na spoločenskú udalosť? Aké čižmy si plánujem obuť?
5. polícia – v zmysle „módna polícia“. Aj keď sa zdá, že ponožky sú ten najnepodstatnejší detail na našom outfite, určite pri kombinácii ponožiek a čižiem nechcem šliapnuť vedľa.
Ak napríklad nosíte členkové čižmy, ktoré sú v prednej časti otvorené, tu sa jednoducho pýtajú členkové ponožky. Členkové ponožky v čižmičkách odporúčam aj vtedy, ak ste nohavice zamenili za sukňu alebo šaty.
Silónové pančuchy nedokážu absorbovať pot, oveľa menej vás chránia pred kožnými a inými problémami.
Odporúčam napr. členkové ponožky ANTIPLESS SHORT, ktoré zabezpečia celodenný komfort. Sú výborné aj ako prvá vrstva na chodidlá, na ktorú si potom v chladnejšom počasí oblečiete teplejšie vlnené ponožky.
Bavlna, vlna, bambus
Aj pri výbere ponožiek do členkových čižiem je materiál jeden z rozhodujúcich faktorov. Ponožky sa vyrábajú z bavlny, vlny, viskózy, polyesteru, bambusu a ďalších materiálov, ktoré dopĺňajú rôzne funkčné prímesi.
Bavlnené ponožky sú zvyčajne tenšie, pružnejšie, perfektne sa prispôsobujú chodidlám. Majú dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Bavlnené ponožky, či už vo forme členkových alebo klasických, môžete skombinovať s akýmkoľvek modelom členkových čižmičiek.
Vlnené ponožky sa vyrábajú z prírodného materiálu, ktorý ponúka najväčšiu hrejivosť. Dobre absorbujú vlhkosť. Vlnené ponožky pekne ukážu nariasené na džínsach vysoko nad členkovými čižmami v ležérnom alebo bohémskom štýle.
Funkčné prímesi v materiáloch dodávajú ponožkám vlastnosti, ktoré od nich očakávame. Napríklad polypropylénové vlákno so striebrom v ponožkách ANTIPLESS menia ponožky na antibakteriálne, pomáhajú pri liečbe plesne na nohách a diabetickej nohy.